Upał nie zelżeje. Nawet noc nie pozwoli odpocząć

Polska

We wtorek rano we wszystkich województwach obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem. Temperatura maksymalna w dzień może wynieść nawet 33 stopnie. Uciążliwe będą też noce. - Noc, gdzie temperatura sięga 20 stopni, to już jest noc tropikalna, podczas której nie jesteśmy w stanie efektywnie wypocząć - tłumaczy dr Joanna Remiszewska-Michalak, fizyk atmosfery.

Instytut wydał alerty w poniedziałek rano. Dotyczyły one pierwotnie 11, a następnie 13 województw. Po aktualizacji wydanej tuż po godz. 12 zakres ich obowiązywania rozszerzono na wszystkie 16 województw. Jedyne obszary nieobjęte żadnym alertem to tereny górskie na południu województw podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego.

 

Alert drugiego stopnia wydano dla województw: opolskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, dolnośląskiego (bez południowej części), podlaskiego (zachodnia część) oraz podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego (bez południowej części), a także warmińsko-mazurskiego i lubelskiego (bez wschodniej części).

 

W dzień temperatura maksymalna w miejscach objętych ostrzeżeniami wyniesie od 29 do 33 st. W nocy będzie spadać do 17-20 st. Zgodnie z prognozami ostrzeżenia mają obowiązywać co najmniej do środy do godz. 20.

 

W południowych powiatach Dolnego Śląska oraz wschodnich woj. podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i lubelskiego obowiązują z kolei alerty stopnia pierwszego. Tam maksymalna temperatura osiągnie od 29 do 33 st., a w nocy 16-18 st.

 

- Temperatura 25 stopni, a przekraczająca 30, to są dwa różne stany. W pierwszym stanie jesteśmy funkcjonować, a w temperaturze takiej jak teraz wiele osób cierpi - to są ludzie, zwierzęta, ekosystemy, to nie jest nic dobrego - ostrzegła w Polsat News dr Remiszewska-Michalak.

 

- Będziemy borykali się z falami upałów, z takimi długimi okresami, kiedy będziemy mieć temperatury powyżej 30 stopni wraz z nocami tropikalnymi - dodała.


Jak się chronić

 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, by w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić - jeśli nie ma takiej potrzeby - z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Upał doskwiera również uczniom. W wielu szkołach dyrektorzy skrócili lekcje do 30 minut. 


Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy. Nie można zostawiać dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu - przyspieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999.

prz/ml/ PAP, Polsat News

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze