Mazowieckie: 20 ha lasów spłonęło w gminie Odrzywół

Polska
Mazowieckie: 20 ha lasów spłonęło w gminie Odrzywół
Polsat News

20 ha lasów spłonęło w środę na terenie gminy Odrzywół w pow. przysuskim (Mazowieckie). Paliło się także w okolicznych gminach: Rusinów i Klwów. W kulminacyjnym momencie strażacy walczyli z ogniem w 9 miejscach. Zachodzi podejrzenie, że przyczyną pożarów było podpalenie.

Rzecznik Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Przysusze mł. bryg. Artur Kucharski powiedział, że w miejscowości Dąbrowa w gm. Odrzywół spaliło się 20 ha lasów. W walce z ogniem uczestniczyło 30 zastępów straży pożarnej z Przysuchy, Radomia, Szydłowca, Grójca i Białobrzegów.

 

Jednocześnie paliło się w innych miejscach w kompleksach leśnych na terenie sąsiednich gmin Rusinów i Klwów, ale tam - ogień zajął znacznie mniejsze powierzchnie - do około hektara. Do akcji użyto też specjalnych samolotów gaśniczych, z których zrzucano wodę tereny objęte pożarem.

 

Strażacy podejrzewają, że do pożarów doszło na skutek podpaleń. - Na początku było pięć ognisk, a w kulminacyjnym momencie strażacy walczyli z ogniem aż w 9 miejscach - zaznaczył rzecznik. Dodał, że ściółka w lasach jest bardzo wysuszona i nietrudno o wzniecenie ognia; zapalić się może nawet od niedopałka papierosa. Pożar potęguje też silniejszy wiatr.

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie