Żar z nieba, gwałtowne burze i trąby powietrzne. Ostrzeżenia pogodowe na najbliższe dni

Polska

MSWiA ostrzega przed upałami i apeluje, aby nie przebywać w pełnym słońcu. Niemal wszędzie temperatura przekroczy 30 st. C. Do środy żar z nieba będzie przerywany gwałtownymi burzami. Porywy wiatru prognozowane w zachodniej Polsce mogą przekroczyć 120 km/h. Mogą wystąpić trąby powietrzne i opady gradu. W taki upał trzeba dużo pić, ale np. w okolicach Skierniewic ludzie w ogóle nie mają wody.

Upały są szczególnie niebezpieczne dla niemowląt i małych dzieci oraz osób w podeszłym wieku. W związku z tym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracyjnych i służby apelują o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa - przypomniał resort w komunikacie. Zaapelował też, że jeśli nie musimy, to powinniśmy unikać przebywania w pełnym słońcu.

 

Uwaga na grad i silny wiatr

 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzegło przed gwałtownymi nocnymi burzami z gradem w dwóch regionach.

 

 

Ostrzeżenia 2. stopnia we wszystkich 16 województwach


"Starajmy się - w miarę możliwości - nie przebywać w pełnym słońcu. Jeśli nie musimy, nie wychodźmy z domu w godzinach południowych. Każdy powinien pamiętać o piciu dużej ilości wody i unikaniu niepotrzebnego wysiłku fizycznego. Wysoka temperatura osłabia naszą koncentrację. Zachowajmy więc szczególną rozwagę podczas jazdy samochodem. Pod żadnym pozorem nie wolno też zostawiać dzieci i zwierząt w zaparkowanym pojeździe" - radzi ministerstwo.

Ministerstwo przypomniało też, że od początku czerwca utonęło 27 osób (a w ostatni weekend aż 8), a w związku z wysoką temperaturą wiele osób szuka ochłody w wodzie. MSWiA oraz służby apelują w związku z tym o rozsądek w czasie wypoczynku nad wodą.

 

Tragedie nad wodą: brak wyobraźni, lekkomyślność i brawura 


MSWiA zwróciło ponadto uwagę, że przyczynami tragedii nad wodą są najczęściej brak wyobraźni, lekkomyślność i brawura oraz kąpiel po spożyciu alkoholu. "Dlatego ważne jest, aby kąpać się tylko w miejscach strzeżonych, tam gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy i pod żadnym pozorem nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu. Przede wszystkim pamiętajmy o najmłodszych - dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką osób dorosłych" - zaapelowało ministerstwo.


MSWiA przypomniało również, że tzw. "dzikie kąpieliska" można zgłosić za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na stronie internetowej policji. W razie niebezpiecznych sytuacji nad wodą zawsze należy dzwonić na numer alarmowy 112. "Właściwa reakcja może uratować komuś życie" - podkreślił resort.


Według meteorologów przez najbliższe dni utrzyma się wysoka temperatura powietrza przekraczająca 30 stopni.

 

 

W Skierniewicach brakuje wody

 

W czasie upałów zaleca się pić dużo wody. Tymczasem mieszkańcy Skierniewic nie mają jej w ogóle. Dwukrotnie wyższe zużycie z sieci sprawiło, że w mieście i okolicach woda stała się towarem deficytowym. 

 

- Podjęliśmy kilka działań związanych z oszczędzaniem tej wody, przede wszystkim apel do mieszkańców - mówi prezydent Skierniewic Krzysztof Jażdżyk. Apel dotyczył głównie oszczędzania wody.

 

Prezydent zamknął basen i fontannę, sytuację w mieście udało się opanować, gorzej z okolicznymi wsiami. Tam problemy mogą potrwać jeszcze kilka dni. Wszystko zależy od pogody, a co za tym idzie, obciążenia wodociągów.

 

Kiedy upał się skończy?


Zdecydowane ochłodzenie postępować będzie dopiero od niedzieli (16 czerwca), najpierw na zachodzie Polski, a w następnych dniach także na wschodzie. To będzie koniec upałów, tym razem na dłuższy czas.


Temperatura maksymalna uzależniona będzie od zachmurzenia, prędkości wiatru i opadów. Im więcej będzie chmur na niebie, im silniejszy będzie wiatr i gdy wystąpią opady, wzrost temperatury będzie blokowany. W trakcie opadów i burz będzie się w krótkim czasie ochładzać nawet o 5-10 stopni.


Przed upałem, który potrwa miejscami niemal tydzień, uprzedzamy głównie mieszkańców zachodnich, południowych i centralnych regionów, gdzie temperatura będzie najwyższa. Upał w ogóle nie pojawi się na wschodzie Polski, jednak odnotujemy tam nawet 29 stopni, więc będzie bardzo gorąco.

 

Poniżej szczegółowa prognoza pogody na najbliższą noc i dni. 

 

 

grz/hlk/ PAP, polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze