Wojsko, energetyka, medycyna. Szczegóły wizyty Andrzeja Dudy w USA

Polska
Wojsko, energetyka, medycyna. Szczegóły wizyty Andrzeja Dudy w USA
Polsat News

Podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA planowane jest podpisanie szeregu umów dwustronnych dotyczących: zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce, sektora energetyki, nowych technik medycznych, a także współpracy komercyjnej - zapowiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

W środę prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą rozpoczną oficjalną wizytę w USA. Szczerski podkreślił na poniedziałkowej konferencji prasowej, że wizyta ta będzie miała trzy komponenty: polityczny, energetyczny oraz dotyczący nowych technologii i współpracy gospodarczej. Podczas wizyty prezydentowi będzie towarzyszyć duża delegacja rządowa, w tym szefowie MSZ i MON.

 

Pierwszego dnia wizyty, 12 czerwca, para prezydencka spotka się w Białym Domu z prezydentem Donaldem Trumpem i jego żoną Melanią Trump. Głównym tematem rozmowy będzie sprawa amerykańskiej obecności militarnej w Polsce.

 

Obecność amerykańskich wojsk w Polsce

 

- Zakończyliśmy rozmowy między Polską i USA na temat zwiększenia amerykańskiej obecności militarnej w Polsce - oświadczył Szczerski, wskazując, że rozmowy były prowadzone głównie przez MON i Pentagon, przy współpracy ekspertów oraz przedstawicieli prezydentów obu krajów.

 

- Te rozmowy uległy przyspieszeniu w wyniku woli politycznej obu prezydentów, żeby zakończyć te rozmowy szybko - podkreślił.

 

Szczerski zaznaczył jednocześnie, że zakończenie rozmów nie oznacza zakończenia procesu decyzyjnego. - Mamy zakończone negocjacje prowadzone przez oba ministerstwa (obrony) przy współudziale ekspertów i przedstawicieli obu prezydentów. Natomiast teraz decyzja jest już (w rękach) naszych szefów, prezydentów obu państw, na temat tego, czy ten wynik negocjacji jest dla nich satysfakcjonujący - powiedział prezydencki minister.

 

Jak dodał, porozumienie zawiera dwa elementy - ogólną deklarację polityczną, mówiącą o charakterze wzajemnych, sojuszniczych zobowiązań i gwarancji, "jakich sobie udzielamy w ramach systemu NATO-wskiego, w ramach wspólnej troski o bezpieczeństwo całego paktu, naszej części tego paktu, wschodniej flanki". Druga część porozumienia - jak wskazał - jest bardzo szczegółowa i "zawiera komponenty tego, co pan prezydent w skrócie nazwał podczas ostatniej wizyty w USA Fortem Trump".

 

- Wszystkie komponenty zwiększonej obecności wojskowej w tym porozumieniu są zawarte, ono zatem zawiera przepis na Fort Trump, zawiera składniki tej zwiększonej obecności - mówił.

 

- Ta obecność będzie zwiększona zarówno jakościowo, jak i ilościowo - podkreślił Szczerski.

 

Szczerski zaznaczył, że wieczorem w Białym domu zaplanowane jest przyjęcie na cześć polskiej pary prezydenckiej.

 

Przypomniał też, że Duda rozmawiał niedawno o efekcie rozmów polsko-amerykańskich w sprawie zwiększenia obecności wojsk USA w Polsce z sekretarzem generalnym NATO. - Pan sekretarz Stoltenberg stwierdził, że każde zwiększenie obecności wojsk amerykańskich w Polsce jest dla NATO korzystne - zaznaczył Szczerski.

 

- Takiej pozytywnej oceny spodziewamy się także po ostatecznym ogłoszeniu decyzji prezydentów co do rezultatów tych negocjacji, co przewidujemy na 12 czerwca, jak wszystko pójdzie zgodnie z planem - stwierdził Szczerski.

 

- Proszę trzymać kciuki, mamy nadzieję, że 12 czerwca będziemy w stanie tę decyzję ogłosić - dodał.

 

Rozmowy na temat porozumień energetycznych

 

Przypomniał, że to będzie druga wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu w ciągu ostatnich 10 miesięcy. Kontakty z USA są zatem nie tylko intensywne, ale także - jak podkreślił Szczerski - "bardzo konkluzywne".

 

Drugim etapem wizyty w Andrzeja Dudy w USA - jak mówił szef gabinetu prezydenta - "będzie Teksas i rozmowy na temat porozumień energetycznych". Jak zaznaczył, "tam gospodarzem wizyty i partnerem pana prezydenta będzie sekretarz do spraw energii Rick Perry".

 

- Jeśli chodzi o energetykę, przewidujemy zarówno rozmowy biznesowe podczas tej wizyty, dotyczące rozwoju współpracy w sektorze gazu, ale także toczą się rozmowy na temat rozszerzenia pakietu współpracy energetycznej między Polską a USA na inne dziedziny energetyki. Jest możliwe, że te rozmowy będą konkludować w formie dokumentów podczas tej wizyty - mówił szef Gabinetu Prezydenta.

 

Dodał, że Andrzej Duda spotka się z największymi firmami amerykańskimi z sektora energii, w Houston odbędzie się duże forum energetyczne z udziałem prezydenta i sekretarza energii USA.

 

- Prezydent odwiedzi także miejsce, w którym - mówiąc kolokwialnie - pakowany jest gaz do Polski - zapowiedział Szczerski. Dzięki temu "będzie mógł przypilnować shippingu gazu do Polski". - Warto zobaczyć realnie miejsce, w którym ten gaz wypływa, aby dotrzeć do Świnoujścia - mówił.

 

Nowym obszarem współpracy, który ma być zapoczątkowany podczas wizyty Dudy, będzie współpraca w dziedzinie onkologii. Chodzi o "najnowocześniejsze technologie, które mają dać ludziom szanse na życie". Prezydentowi będzie towarzyszyć minister zdrowia Łukasz Szumowski i mają zostać podpisane umowy, dotyczące współpracy onkologicznej.

 

Będą również rozmowy "z gigantami Doliny Krzemowej, którzy inwestują w Polsce". - Prezydent bardzo wyraźnie podkreślił, że chce się spotkać z tymi, którzy są już obecni i chcą rozwijać swoją obecność inwestycyjną w Polsce - podkreślał Szczerski.

 

Etap biznesowy

 

- W Teksasie dojdzie też do spotkania, które otwiera nas na kolejny, trzeci etap (wizyty), czyli rozmów gospodarczych, dotyczący współpracy w zakresie leczenia raka, nowoczesnych technologii onkologicznych. Pan minister zdrowia podpisze umowę o współpracy w zakresie nowych technologii w leczeniu raka ze specjalistami ze Stanów Zjednoczonych - zapowiedział prezydencki minister.

 

Trzeci etap wizyty w Nevadzie i Kalifornii - jak mówił Szczerski - to etap biznesowy. - W Nevadzie pan prezydent będzie otwierał specjalnie zorganizowany polski tydzień biznesu i innowacji - dodał. - Także w Nevadzie ważnym tematem będzie współpraca w zakresie lotnictwa, w tym dronów, nowoczesnych technologii lotniczych - zaznaczył.

 

- San Francisco z kolei to kwestia nowoczesnej technologii w zakresie internetu, telekomunikacji, IT. Pan prezydent spotka się z szefami Google, YouTube i innych firm działających w sektorze IT, które także inwestują w Polsce - podkreślił Szczerski.

 

Jak dodał, podczas wizyty Andrzeja Dudy w USA planowane jest podpisanie szeregu umów dwustronnych zarówno w zakresie zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce, ale także dot. sektora energetyki (w tym umowy biznesowe i umowy międzypaństwowe), w zakresie onkologii i nowych technik medycznych, a także dot. współpracy komercyjnej.

pgo/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze