Pierwsze szczegóły wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA. "Startupy, drony, nowoczesne technologie"

Polska

- Spotkanie obejmie po pierwsze Biały Dom i rozmowy polityczne w Białym Domu, ale wieczorem prezydent Trump wydaje także przyjęcie na cześć polskiej pary prezydenckiej - powiedział w poniedziałek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Prezydent Donald Trump spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą 12 czerwca w Waszyngtonie.

Prezydent Donald Trump powita wraz z pierwszą damą Melanią Trump prezydenta Dudę wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą 12 czerwca - podał Biały Dom. 

 

Biały Dom podkreśla, że wizyta prezydenta Dudy będzie stanowić potwierdzenie "historycznych i kulturalnych więzi łączących Stany Zjednoczone i Polskę", co nabiera szczególnego znaczenia "w kontekście 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej", która przypada w tym roku.

 

Polska i Stany Zjednoczone będą również "obchodzić 20. rocznicę przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego i 30. rocznicę upadku komunizmu". 

 

"Warszawa i Waszyngton są bliskie podpisania porozumienia zwiększającego obecność wojsk USA w Polsce - poinformował tymczasem Financial Times. Według amerykańskiego dziennika informacja na ten temat ma być ogłoszona podczas spotkania obu prezydentów.

 

W Teksasie o energetyce, w San Francisco o dronach

 

W poniedziałek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski podał pierwsze informacje dotyczące szczegółów wizyty polskiego prezydenta w USA.

 

Przyjęcie na cześć polskiej pary prezydenckiej w Białym Domu Szczerski określił "wydarzeniem natury mniej formalnej, ale niezwykle istotnej, honorującej wizytę pana prezydenta w Białym Domu". 

 

Szczerski dodał, że prezydent Duda, po wizycie w Białym Domu przystąpi do punktów wizyty o charakterze gospodarczym.

 

- W Teksasie będą rozmowy poświęcone energetyce oraz współpracy w zakresie medycyny i nowoczesnych technologii medycznych - powiedział szef gabinetu prezydenta.  

 

- Później spotkania (związane - red.) ze startupami, to już Zachodnie Wybrzeże, najpierw Newada, potem San Francisco. Startupy, drony, nowoczesne technologie, IT, wszystko to, co wiąże się z przemysłem medialnym, digitalnym - wyjaśnił minister Szczerski. 


Cały program wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA ma zostać podany na konferencji prasowej w przyszłym tygodniu.

grz/hlk/ Polsat News

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze