Rzecznik prezydenta: Andrzej Duda bezpośrednio zaprosi Donalda Trumpa na 80. rocznicę wybuchu wojny

Polska
Rzecznik prezydenta: Andrzej Duda bezpośrednio zaprosi Donalda Trumpa na 80. rocznicę wybuchu wojny
PAP/Piotr Nowak

Prezydent Andrzej Duda bezpośrednio zaprosi prezydenta USA Donalda Trumpa do Polski na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej - podał w piątek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Spotkanie prezydentów zaplanowano w Waszyngtonie na 12 czerwca.

- Możemy potwierdzić, że pan prezydent Andrzej Duda już bezpośrednio przekaże zaproszenie na 1 września panu prezydentowi Donaldowi Trumpowi i liczymy na to, że pan prezydent Donald Trump 1 września będzie w Polsce - powiedział Spychalski w Poranku Rozgłośni Katolickich "Siódma9".

 

Wizyta w Waszyngtonie

 

Rzecznik prezydenta dodał też, że poza Trumpem zapraszani do Polski są przywódcy wielu innych państw. Wymienił przywódców państw członkowskich NATO oraz Unii Europejskiej, także przywódców państw Partnerstwa Wschodniego i sekretarza generalnego ONZ.

 

- Mówimy o krajach, które są bliskimi partnerami Polski i o krajach, które w dużej mierze doświadczyły tej gigantycznej gehenny drugiej wojny światowej - powiedział Spychalski.

 

Na tym etapie Kancelaria Prezydenta - dodał - nie ma jeszcze informacji, kto z zaproszonych przywódców złoży wizytę w Polsce 1 września. Zaznaczył też, że to strona, która będzie potwierdzała przyjazd danego przywódcy do Polski będzie przekazywała tę informację mediom.

 

12 czerwca prezydent wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą złożą oficjalną wizytę w Waszyngtonie, gdzie w Białym Domu spotkają się z amerykańską parą prezydencka Donaldem Trumpem i Melanią Trump.

 

Będzie to druga rozmowa w Białym Domu prezydentów Dudy i Trumpa; poprzednie spotkanie odbyło się jesienią ubiegłego roku.

Następnego dnia po wizycie w Białym Domu - 13 czerwca - rozpocznie się wizyta gospodarcza prezydenta Dudy w Stanach Zjednoczonych, która potrwa do 17 czerwca. W jej trakcie odwiedzi on najpierw Houston - największe miasto stanu Teksas. W kolejnych dniach prezydent odwiedzi Reno, Carson City i San Francisco.

 

Polska zabiega o zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej, która teraz opiera się na rotacjach żołnierzy amerykańskich. We wrześniu ub.r. w Waszyngtonie prezydent Duda wyraził nadzieję na wspólną budowę bazy, która określił mianem "Fort Trump".

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie