Uderzał siekierą w ołtarz podczas mszy. Powstrzymali go wierni. "Rezultat nagonki na Kościół"

Polska
Uderzał siekierą w ołtarz podczas mszy. Powstrzymali go wierni. "Rezultat nagonki na Kościół"
Google Street View

46-letni mężczyzna wbiegł na ołtarz w trakcie sobotniego nabożeństwa w kościele pw. Trójcy Świętej w Rypinie (woj. kujawsko-pomorskie) i uszkodził siekierą jego blat. Policja sprawdza, co nim kierowało. Lekarze zdecydowali, że napastnik trafi do szpitala psychiatrycznego. "To rezultat nagonki na Kościół i wszystkich ludzi wierzących" - ocenił wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

- Mężczyzna uczestniczący w mszy wbiegł na ołtarz i zaczął uderzać siekierą w blat stołu, uszkadzając go. Ujęli go wierni -  powiedziała polsatnews.pl asp. Dorota Rupińska z policji w Rypinie. 

 

46-latek trafił do szpitala psychiatrycznego

 

Decyzją lekarzy, 46-latek trafił do szpitala psychiatrycznego. - Nie wiadomo, co nim kierowało. Przesłuchujemy świadków - dodała asp. Rupińska.

 

Napastnik jest mieszkańcem Rypina. Był pod wpływem alkoholu; alkomat wykazał poniżej 0,5 promila, co jest tzw. stanem po użyciu alkoholu. Jak podało RMF FM, mężczyzna może cierpieć na zaburzenia psychiczne.

 

W sobotę wieczorem do sprawy odniósł się wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. "Jestem wstrząśnięty atakiem na ołtarz w Rypinie, to rezultat nagonki na Kościół i wszystkich ludzi wierzących" - ocenił Romanowski w swoim oświadczeniu. 

 

"Kolejny z serii aktów agresji, wandalizmu i profanacji"

 

"Rypin to moje rodzinne miasto, tutaj się wychowałem. Było to miejsce gdzie ludzie wzajemnie się szanowali i nie okazywali nienawiści na tle religijnym. Jestem wstrząśnięty dzisiejszym atakiem w kościele św. Trójcy. Chociaż zachodzą wątpliwości, co do pełnej poczytalności sprawcy, ten czyn to bez wątpienia rezultat trwającej nagonki na Kościół i wszystkich ludzi wierzących. Kolejny z serii aktów agresji, wandalizmu i profanacji" - napisał w oświadczeniu wiceminister.


Ocenił, że "parodiowanie na dzisiejszej paradzie w Warszawie Mszy Św. to najbardziej aktualny dowód pogardy dla wartości chrześcijańskich". "Prezydent Trzaskowski z Platformy Obywatelskiej swoją obecnością na paradzie legitymizuje takie zachowania" - dodał Romanowski

 

Romanowski (PiS) do Trzaskowskiego (PO): opamiętajcie się!


Zwracając się do prezydenta Warszawy napisał też: "Pan i Pana partia jesteście w ten sposób odpowiedzialni za tworzenie atmosfery nienawiści wobec wspólnoty ludzi wierzących i wasze zachowanie jest zachętą do takich aktów szaleńczej agresji. Opamiętajcie się!".

wka/msl/grz/ polsatnews.pl, RMF FM, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie