Trump "wcielił" Księżyc do Marsa. Konsternacja po wpisie prezydenta USA

Świat
Trump "wcielił" Księżyc do Marsa. Konsternacja po wpisie prezydenta USA
Pixabay/Public Domain

Donald Trump komentując w piątek politykę kosmiczną USA zszokował wszystkich fanów astronomii, ogłaszając na Twitterze, że Księżyc jest częścią... Marsa. Pomyłkę prezydenta natychmiast wytknęli internauci.

"W NASA nie powinni mówić o locie na Księżyc – zrobiliśmy to 50 lat temu! Powinni się skupić na o wiele większych rzeczach takich jak Mars (którego częścią jest Księżyc)" - napisał Donald Trump na Twitterze.

 

 

Wpis prezydenta USA zszokował wielu naukowców i entuzjastów kosmosu, którzy natychmiast wytknęli Trumpowi pomyłkę.  

 

   

 

 

 

Jak zauważył "Guardian" wpis Trumpa jest o tyle zaskakujący, że prezydent do niedawna bardzo entuzjastycznie wypowiadał się o powrocie ludzi na ziemskiego satelitę. 

 

Pod koniec 2017 roku Trump podpisał "Dyrektywę Polityki Kosmicznej 1", przewidującą wznowienie amerykańskich lotów załogowych na Księżyc i ewentualne podjęcie takich lotów na Marsa.

 

W marcu wiceprezydent USA Mike Pence ogłaszając, że "nadszedł czas na kolejny wielki krok", zapowiedział "powrót amerykańskich astronautów na Księżyc w ciągu najbliższych 5 lat, ustanowienie tam stałej bazy i przygotowanie się do lotu na Marsa".

 

 

 

Wiceprezydent zaznaczył również, że pierwszy w XXI wieku lot ludzi na Księżyc musi być zrealizowany jak najszybciej i wszelkimi możliwymi środkami.  

 

W maju kolejny raz głos w sprawie lotów kosmicznych zabrał Trump, który poinformował zwiększeniu budżetu Amerykańskiej Agencji Kosmicznej. 

 

"Moja administracja przywraca NASA do wielkości i wracamy na księżyc, a następnie na Marsa" - napisał Trump. "Aktualizuję budżet o dodatkowe 1,6 miliarda dolarów, aby wrócić w kosmos w wielkim stylu" - dodał.

 

    

Pierwsze lądowanie ludzi na Księżycu miało miejsce w 1969, ostatnie w 1972 roku. Łącznie powodzeniem zakończyło się sześć załogowych lotów, a po powierzchni ziemskiego satelity spacerowało jak dotąd 12 ludzi.

dk/msl/ polsatnews.pl, The Guardian

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze