Marsz Równości może przejść przez Rzeszów. Sąd uchylił zakaz prezydenta miasta

Polska
Marsz Równości może przejść przez Rzeszów. Sąd uchylił zakaz prezydenta miasta
pl.wikipedia.org/Dawid99871

Sąd Okręgowy w Rzeszowie w sobotę uchylił w całości decyzję prezydenta miasta Tadeusza Ferenca zakazującą drugiego Marszu Równości i 29 kontrmanifestacji. Według władz miasta, zakaz wydano "ze względów bezpieczeństwa". Zgromadzenia mają przejść ulicami Rzeszowa 22 czerwca. Wyrok nie jest prawomocny.

- Decyzja dotycząca ewentualnego odwołania od decyzji sądu zapadnie po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem orzeczenia - powiedział po ogłoszeniu wyroku rzecznik prezydenta Rzeszowa Maciej Chłodnicki.

 

Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc poinformował w miniony wtorek o zakazie organizacji m.in. Marszu Równości. - Decyzja została podjęta kilka dni wcześniej, a na jej podjęcie wpłynęły względy bezpieczeństwa - wyjaśniał wówczas jego rzecznik.

 

Z zakazem nie zgodził się Rzecznik Praw Obywatelskich

 

Z tych samych względów prezydent nie zezwolił również na 29 kontrmanifestacji, które zaplanowano na ten sam dzień - 22 czerwca br.

 

- Po konsultacjach z policją wiemy, że podczas marszu nie można byłoby zapewnić uczestnikom oraz mieszkańcom pełnego bezpieczeństwa - mówił Chłodnicki.

 

Organizator Marszu Równości odwołał się od decyzji Ferenca w piątek. Przyłączył się do niego Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który wniósł o uchylenie zakazu manifestacji w piśmie procesowym do Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie