Burze z gradem nad większością kraju. Ostrzeżenia dla 11 województw

Polska

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed burzami z gradem m.in. dla woj. mazowieckiego, małopolskiego, łódzkiego, lubelskiego i podlaskiego. Podczas burz opady deszczu mogą sięgać od 15 mm do 30 mm, a siła wiatru może wynieść od 75 do 80 km/h. Miejscami podczas burz spodziewane są intensywne opady gradu.

Ostrzeżenia dotyczą woj. mazowieckiego, małopolskiego, łódzkiego, lubelskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, podkarpackiego i śląskiego. 

 

W przypadku burz i opadów gradu RCB zaleca, żeby nie wychodzić z domu, jeśli nie jest to konieczne, a także zabezpieczyć drzwi i okna. Należy również wyłączyć urządzenia elektryczne z prądu i nie dotykać metalowych przedmiotów. Jeśli jednak znajdziemy się na zewnątrz podczas burzy, należy unikać otwartej przestrzeni, nie chronić się przed deszczem pod samotnymi drzewami i masztami, ani przebywać w zbiornikach wodnych i w okolicach brzegów np. morza. Jeśli burza zastanie nas w samochodzie, należy znaleźć parking z dala od drzew i przeczekać burzę.

 

 

Jak informuje IMGW, na północnym zachodzie i północy Europy pogodę kształtuje niż znad Morza Północnego z układem frontów atmosferycznych. Nad pozostałymi obszarami kontynentu są układy wysokiego ciśnienia z centrami nad Francją, Niemcami i zachodnią Rosją. Polska jest w zasięgu zatoki niżu znad Morza Północnego, w strefie przemieszczającego się na wschód kraju frontu atmosferycznego. We wschodniej połowie kraju nadal będzie zalegało gorące zwrotnikowe powietrze, nad pozostały obszar z zachodu napłynie chłodniejsze powietrze polarne morskie.

 

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1004 hPa i będzie rosnąć.

 

W sobotę zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Miejscami przelotne opady deszczu, a głównie we wschodniej połowie kraju, również burze, możliwy grad. Prognozowana wysokość opadów podczas burz do 30 mm, a lokalnie na Mazurach, Mazowszu i Ziemi Świętokrzyskiej do 40 mm. Temperatura maksymalna od 22 st.C na zachodzie, 23 st.C, 28 st.C na przeważającym obszarze, do 30 st.C na północnym wschodzie; chłodniej gdzieniegdzie na wybrzeżu i w rejonach podgórskich od 20 st.C do 22 st.C. Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie kraju z kierunków południowych, na pozostałym obszarze z kierunków zachodnich. Podczas burz porywy wiatru do 80 km/h.

 

Temperatura minimalna od 11 stopni

 

W nocy w zachodniej połowie kraju zachmurzenie małe. We wschodniej połowie kraju zachmurzenie umiarkowane i duże z postępującymi od zachodu rozpogodzeniami i tam też przelotne opady deszczu i zanikające burze. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 20 mm. Temperatura minimalna od 11 st.C miejscami na północy, 12 st.C, 15 st.C na przeważającym obszarze, do 18 st.C na krańcach wschodnich; chłodniej w rejonach podgórskich od 6 st.C do 10 st.C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, z kierunków zachodnich, jedynie początkowo na krańcach wschodnich południowy. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

 

W niedzielę zachmurzenie małe, gdzieniegdzie umiarkowane, jedynie na krańcach południowo-wschodnich okresami możliwy wzrost zachmurzenia do dużego, aż do wystąpienia słabych opadów deszczu. Temperatura maksymalna od 20 st.C na Półwyspie Helskim, 23 st.C, 25 st.C na przeważającym obszarze, do 26 st.C na Śląsku Dolnym i Opolskim oraz na Podlasiu. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zmieniających się.

 

W stolicy przelotne opady deszczu i burze

 

W sobotę w Warszawie początkowo zachmurzenie małe stopniowo w ciągu dnia wzrastające do umiarkowanego i dużego aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu i burz. Lokalnie opady gradu. Prognozowana suma opadów w czasie burzy od 20 mm do 30 mm, lokalnie możliwa kumulacja opadów do 40 mm. Temperatura maksymalna 28 st.C. Wiatr słaby i umiarkowany, początkowo południowo-wschodni po południu skręcający na północno-zachodni. W czasie burz wiatr w porywach do 80 km/h. W nocy początkowo zachmurzenie umiarkowane potem małe. Temperatura minimalna 15 st.C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.

 

W niedzielę w stolicy zachmurzenie małe. Temperatura maksymalna 25 st.C. Wiatr słaby, zmienny.

msl/ polsatnews.pl, PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze