Kurtyny wodne ulżą w czasie upałów. Wysokie temperatury utrzymają się przez ponad tydzień

Polska

W związku z prognozowanymi wzrostami temperatur m. st. Warszawa wystawiło na ulice kurtyny wodne - poinformował stołeczny ratusz. Zraszacze będą czynne od środy 5 czerwca. Mieszkańcy stolicy ochłodzą się przy nich w godz. 9-17. Tryskacze z wodą uruchomiły także na Rynku Głównym władze Krakowa.

Fala silnych upałów dotarła nad Polskę. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w środę przed południem ostrzeżenia pierwszego stopnia przed wysokimi temperaturami, które obejmuje województwa: zachodniopomorskie, pomorskie (z wyłączeniem powiatów: puckiego, gdańskiego oraz gdyńskiego), kujawsko-pomorskie, lubuskie i zachodnie powiaty wielkopolskiego. Ochłodzenie, które spodziewane jest w weekend będzie tylko chwilowe.

 

Upały w kilku regionach

 

Temperatury mają sięgać nawet 32 st. Celsjusza. W nocy minimalna temperatura ma wynieść od 16 do 18 stopni.

 

 

 

 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, by w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić - jeśli nie ma takiej potrzeby - z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy.

 

Dyżurny synoptyk IMGW Michał Ogrodnik wyjaśnił, że wysokie temperatury na zachodzie kraju i burze głównie we wschodniej części kraju, utrzymają się do czwartku. W czwartek wieczorem od zachodu nasunie się strefa frontu, która przyniesie ochłodzenie na zachodzie kraju. Na wschód i do centrum ochłodzenie dojdzie w niedzielę. Z nasuwaniem się strefy związane będą przelotne deszcze i burze.

 

Warszawa zaleca korzystanie z kurtyn

 

Jak podał stołeczny ratusz, w upał można się ochłodzić na:

  • pl. Zamkowym,
  • Krakowskim Przedmieściu przy pomniku Mikołaja Kopernika,
  • pl. Trzech Krzyży przy pomniku Wincentego Witosa,
  • pl. Konstytucji (od strony ul. Waryńskiego),
  • pl. Defilad (w okolicy skrzyżowaniu Al. Jerozolimskich i Marszałkowskiej),
  • Floriańskiej (przy bazylice Św. Floriana),
  • Płycie Desantu przy Solec (bulwar Flotylli Wiślanej),
  • Nowym Świecie przy Smolnej (przy skwerze Stanisława Wisłockiego)
  • przy skwerze Hoovera.

Kurtyny zostały uruchomione na wniosek m. st. Warszawy do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Będą działać aż do odwołania, które nastąpi w momencie wyraźnego spadku temperatur.

 

Wodopoje i zraszacze na krakowskim rynku

 

- Zraszacze są dostępne w Krakowie i Nowej Hucie w pięciu miejscach - powiedział reporterce Polsat News rzecznik krakowskiego magistratu Dariusz Nowak.

 

Według niego turyści mogą także szukać świeżej wody pitnej w wodopojach ustawionych w kilku lokalizacjach. Woda jest "krystalicznie czysta" i zdatna do picia bez przegotowania - poinformował Nowak.

 

 

Świnoujskie plaże już zaludnione


W Świnoujściu na plaży około godziny 13 było już 30 stopni Celsjusza. Niektórzy turyści próbowali już kąpieli w morzu.

 

Specjaliści przypominają o konieczności używania kremów z filtrem chroniącym przed promieniami ultrafioletowymi, nakryciu głowy oraz unikaniu przegrzania organizmu. Pomoże w tym picie dużych ilości niegazowanej wody.

 

las/hlk/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze