115 mln chłopców i mężczyzn zmuszonych do wczesnego małżeństwa

Świat
115 mln chłopców i mężczyzn zmuszonych do wczesnego małżeństwa
pixabay/Devanath

Ok. 115 mln chłopców i mężczyzn na świecie zostało zmuszonych do małżeństwa jako dziecko. Wśród nich co piąty (czyli ok. 23 mln) miał mniej niż 15 lat - podał w piątek UNICEF. Najwięcej wczesnych małżeństw jest zawieranych w krajach Afryki Subsaharyjskiej i Karaibów.

UNICEF w komunikacie przesłanym PAP zaznacza, że pierwszy raz w historii organizacji przeprowadzono analizę uwzględniająca skalę praktyki wczesnych małżeństw wśród chłopców. Według szacunków łącznie 765 mln dzieci (dziewcząt i chłopców) padło jej ofiarą.

 

UNICEF w badaniu wskazuje, że zmuszanie chłopców do wczesnych małżeństw jest rozpowszechnione w wielu miejscach na świecie, zwłaszcza w krajach Afryki Subsaharyjskiej, Ameryki Łacińskiej, Karaibów, Azji Południowej i Wschodniej. Dane pochodzą z 82 krajów.

 

- Małżeństwo okrada najmłodszych z dzieciństwa - powiedziała cytowana w komunikacie dyrektor generalna UNICEF Henrietta Fore. "Chłopcy zmuszani do małżeństwa są zobligowani do podjęcia obowiązków osób dorosłych, do których często nie są przygotowani. Wczesne małżeństwa skutkują wczesnym ojcostwem, a wraz z nim presją zapewnienia utrzymania rodzinie. Dzieci przestają chodzić do szkoły i maleją ich szanse na zdobycie zawodu - dodała.

 

Republika Środkowej Afryki, Nikaragua i Madagaskar

 

Według danych zebranych przez UNICEF wczesne małżeństwa wśród chłopców są najbardziej rozpowszechnione w Republice Środkowoafrykańskiej (praktyka ta dotyczy 28 proc. chłopców), Nikaragui (19 proc.) i na Madagaskarze (13 proc.).

 

Łącznie na całym świecie 765 mln młodych dziewcząt i chłopców zostało zmuszonych do małżeństwa. Dziewczęta są o wiele bardziej narażone na wczesne małżeństwo. Obecnie 1 na 5 młodych kobiet w wieku 20-24 lata została wydana za mąż przed ukończeniem 18. urodzin. Wśród młodych mężczyzn jest to 1 na 30.

 

- W tym roku obchodzimy 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Pamiętajmy, że zmuszanie dziewcząt i chłopców do małżeństwa, kiedy są jeszcze dziećmi, jest sprzeczne z zapisami konwencji - podkreśliła Henrietta Fore i dodała, że "tylko dzięki lepszemu zrozumieniu sytuacji tych dzieci oraz wzmacnianiu ich pozycji możemy walczyć z procederem, który łamie podstawowe prawa najmłodszych".

 

UNICEF zwraca uwagę, że o ile występowanie, przyczyny i wpływ wczesnych małżeństw na życie dziewcząt zostały gruntownie zbadane, o tyle niewiele badań mówi o tej praktyce wśród chłopców. Organizacja wskazuje, że najbardziej narażone na wczesne małżeństwa są dzieci z najuboższych rodzin, żyjące na obszarach wiejskich i pozostające poza systemem edukacji.

bas/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze