Manfred Weber przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej. Wiceszefową - Ewa Kopacz

Świat
Manfred Weber przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej. Wiceszefową - Ewa Kopacz
PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Niemiecki europoseł Manfred Weber został w środę ponownie wybrany na szefa frakcji centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Parlamencie Europejskim. Polityk bawarskiej CSU pełnił tę funkcję przez minione pięć lat. Jedną z wiceszefowych została była premier Ewa Kopacz.

Z Polski do EPL należą PO i PSL. Szef delegacji Platformy Andrzej Halicki zapowiadał, że europosłowie z naszego kraju będą popierać Webera.

 

"Manfred Weber został ponownie wybrany na przewodniczącego naszej grupy z silnym mandatem, który pokazuje zaufanie naszych członków do jego przywództwa i jedność wewnątrz frakcji" - napisano na oficjalnym koncie EPL na Twitterze.

 

Z nieoficjalnych informacji wynika, że Weber dostał na zamkniętym spotkaniu 156 ze 160 oddanych głosów; cztery były nieważne.

 

10 wiceprzewodniczących

 

Niemiec jest kandydatem EPL na stanowisko szefa Komisji Europejskiej, ale nie ma na razie większości, która by go popierała ani w samym Parlamencie Europejskim, ani w Radzie Europejskiej wśród szefów państw i rządów.

 

EPL ma obecnie 182 europosłów (w środę do grupy dołączyli trzej europosłowie ze Słowacji) i pozostanie największą frakcją polityczną w PE. Druga jest frakcja Socjalistów i Demokratów (S&D), która liczy 153 deputowanych.

 

W środę grupa wybrała także 10 wiceprzewodniczących frakcji. Jedną z nich jest była premier Ewa Kopacz. Do tej pory stanowisko to pełnił Tadeusz Zwiefka, dla którego nie znalazło się miejsce na liście wyborczej Koalicji Europejskiej i który nie wszedł do PE.

 

 

Sprzeciwiał się budowie Nord Stream 2

 

Weber urodził się w 1972 roku w Niederhatzkofen w Bawarii, na południu RFN. Jest inżynierem po Uniwersytecie w Monachium, ma za sobą służbę wojskową, prowadzenie działalności gospodarczej oraz kilka szczebli kariery politycznej.

 

W latach 2003-2007 przewodniczył młodzieżówce CSU, był też radnym powiatu Kelheim, członkiem bawarskiego landtagu w latach 2002-2004. W 2004 roku przeniósł się do PE, gdzie w latach 2009-2014 był wiceszefem grupy EPL. Po wyborach w 2014 roku objął stanowisko szefa tej największej frakcji w europarlamencie.

 

Weber ma opinię sprawnego, umiarkowanego polityka, budowniczego mostów, potrafiącego działać za kulisami. Przeciwnicy zarzucają mu brak charyzmy. W kampanii wyborczej i wcześniej sprzeciwiał się budowie gazociągu Nord Stream 2, proponował również wprowadzenie mechanizmu, który będzie dyscyplinował kraje mające problemy z praworządnością.

las/zdr/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie