Grabiec o programie "Wielka Polska Obywatelska" na wybory parlamentarne. "Nie ma nic wspólnego z PO"

Polska
Grabiec o programie "Wielka Polska Obywatelska" na wybory parlamentarne. "Nie ma nic wspólnego z PO"
Wikipedia Commons/ Piotr VaGla Waglowski

Radio Wnet poinformowało, że dotarło do wyborczego programu Platformy Obywatelskiej, który pozwoli przejąć opozycji inicjatywę i otworzyć się na nowe grupy wyborców. Program zakładać ma m.in. zmiany w ustroju państwa, np. likwidację niektórych ministerstw i przekazanie ich kompetencji samorządom. Rzecznik PO, Jan Grabiec twierdzi jednak, że cytowany "program nie ma nic wspólnego z Platformą".

Według rozgłośni założenia programu miałyby być zaprezentowane podczas uroczystości 4 czerwca w Gdańsku. Autorami dokumentu mają być  Maciej Kisilowski, wykładowca Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego oraz Paweł Lisiewicz, były szef Gabinetu Prezydenta RP za czasów urzędowania Bronisława Komorowskiego.

 

Likwidacja części resortów

 

Radio podaje, że w nurcie propozycji "Wielkiej Polski Obywatelskiej" mogliby odnaleźć się wyborcy o bardzo różnych poglądach politycznych, od lewicowców po konserwatystów.

 

Według projektu, o którym informuje rozgłośnia, "obok zdecydowanej zmiany roli Senatu, program zakłada likwidację co najmniej dziewięciu ministerstw, których kompetencje zostałyby przekazane do samorządów wojewódzkich" - głosić ma dokument.

 

"Eksperci Platformy Obywatelskiej zamierzają zlikwidować  następujące ministerstwa: edukacji, nauki, gospodarki, rodziny, rolnictwa czy sportu" - cytuje radio.

 

Prezydencki minister: "Rozbiór Polski"

 

- To współczesna wersja rozbioru Polski. Nie ma takiej możliwości, to byłaby zdrada - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera o materiałach, które według radia Wnet mają być wyborczym projektem Platformy Obywatelskiej.

 

- Jeżeli do czegoś takiego by doszło, jeśli ktoś by akceptował tego typu działania i plan polityczny z tym związany, dla mnie to byłaby zdrada Polski - stwierdził Dera.

 

- Mówię wprost, mocno, ale tak to odbieram. Nie wolno Polski dzielić na żadne księstewka, na żadne regiony, na żadne województwa. Polska jest jedna, jest integralna, z władzą centralną, z silnym samorządem, oczywiście z kompetencjami samorządowymi, oczywiście tu nikt niczego nie będzie odbierał, ale w sensie strukturalnym jest jednym państwem - zaznaczył prezydencki minister.

 

Grabiec: "Program nie ma nic wspólnego z PO"

 

- Ujawniony w niedzielę przez media program, dotyczący m.in. decentralizacji państwa, nie ma nic wspólnego z Platformą Obywatelską - powiedział z kolei Polskiej Agencji Prasowej rzecznik PO Jan Grabiec.

 

Zaznaczył, że ujawnione przez Radio Wnet założenia programowe, dotyczące decentralizacji, nie zostały opracowane przez ekspertów pracujących dla PO.

 

- Nasz program, dotyczący decentralizacji państwa przedstawialiśmy ponad rok temu, kilka miesięcy przed wyborami samorządowymi. Jest on nieco inny - powiedział Grabiec.

las/hlk/ polsatnews.pl, PAP, Radio Wnet
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie