Tysiące wiernych w meczecie Al-Aksa w Jerozolimie w ostatni piątek ramadanu

Świat
Tysiące wiernych w meczecie Al-Aksa w Jerozolimie w ostatni piątek ramadanu
EPA/ALAA BADARNEH

Dziesiątki tysięcy wiernych uczestniczyło w modłach w meczecie Al-Aksa w Jerozolimie w ostatni piątek świętego dla muzułmanów miesiąca postu, ramadanu. Izraelska policja wzmocniła środki bezpieczeństwa.

Wyznawcy islamu, w tym Palestyńczycy i pielgrzymi z całego świata, tłoczyli się na terenie wokół meczetu, który znajduje się na Wzgórzu Świątynnym - miejscu świętym zarówno dla wyznawców proroka Mahometa, jak i judaizmu - w Starej Jerozolimie. Ze względu na doskwierający upał wierni chronili się pod parasolkami, a wolontariusze spryskiwali ich wodą.

 

Izraelska policja wzmocniła środki bezpieczeństwa po tym, gdy dwóch Izraelczyków zostało rannych w wyniku ataku nożownika. Palestyński nastolatek podejrzany o dokonanie napaści został zabity przez izraelskie siły bezpieczeństwa.

 

Według tradycji dziesięć ostatnich nocy ramadanu nazywa się "szczęśliwymi". Jedna z nich jest "nocą przeznaczenia" - Bóg przebacza wtedy grzechy, pod warunkiem że wierni modlą się w tym czasie. "Noc przeznaczenia" przypada w rocznicę zesłania wiernym Koranu. Ponieważ jednak nie wiadomo, która to z tych dziesięciu nocy, należy modlić się we wszystkie.

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie