Izraelska policja zamknęła dostęp do Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie

Świat

Izraelska policja ewakuowała i zamknęła we wtorek Wzgórze Świątynne w Jerozolimie Wschodniej po starciach sił porządkowych z Palestyńczykami, którzy obrzucili ładunkami zapalającymi posterunek policyjny w pobliżu meczetu Al-Aksa.

Izraelska armia poinformowała, że w związku z incydentem aresztowała trzech Palestyńczyków. Palestyński Czerwony Półksiężyc przetransportował dwie osoby ranne do szpitala w Jerozolimie.

 

Wafa: izraelska policja zaatakowała Palestyńczyków

 

Palestyńska agencja Wafa podała, że po wybuchu pożaru na posterunku izraelska policja zaatakowała modlących się Palestyńczyków, w tym kobiety, dzieci i duchownych. Następnie zamknęła Wzgórze i dostęp do Starego Miasta.

 

Wzgórzem Świątynnym administruje Wakf - islamski fundusz powierniczy, któremu przewodniczy Jordania zgodnie z dwustronnym układem pokojowym z Izraelem z 1994 roku.

 

Według agencji Wafa palestyńskie kierownictwo potępiło akcję izraelskiej policji przeciwko Palestyńczykom, ostrzegając Izrael przed reperkusjami przemocy, i zażądało interwencji od wspólnoty międzynarodowej.

 

Abbas prosi o interwencje jordańskie władze

 

Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas zwrócił się do władz jordańskich, aby spróbowały wywrzeć nacisk na izraelski rząd w celu powstrzymania wrogich aktów wobec Palestyńczyków.

 

W ostatnich miesiącach wzrosło napięcie w pobliżu meczetu Al-Aksa w związku ze sporem z Izraelem w sprawie Złotej Bramy, jedynej bramy prowadzącej na Wzgórze Świątynne, zamkniętej na mocy decyzji izraelskiego sądu w 2003 roku.

 

Wzgórze Świątynne jest świętym miejscem zarówno dla wyznawców judaizmu, jak i islamu. Jerozolima Wschodnia ze Wzgórzem Świątynnym, jak i Zachodni Brzeg Jordanu zostały zajęte przez Izrael podczas wojny sześciodniowej w czerwcu 1967 roku.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie