Nie będzie dodatkowych pociągów na 25. Pol’and’Rock Festival

Polska
Nie będzie dodatkowych pociągów na 25. Pol’and’Rock Festival
Michał Kwasniewski/WOŚP

Pierwszy raz od 25 lat nie będzie dodatkowych pociągów na Pol’and’Rock Festival (dawniej Przystanek Woodstock) w Kostrzynie nad Odrą - poinformował w piątek rzecznik Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Krzysztof Dobies. Z ich organizacji zrezygnowały Przewozy Regionalne.

W przesłanym mediom komunikacie rzecznik WOŚP przekazał, że jak co roku, w drugiej połowie kwietnia zwróciła się do spółki Przewozy Regionalne z pytaniem o dodatkowe pociągi na 25. Pol’and’Rock Festival w Kostrzynie nad Odrą.

 

Pociągi tylko z najbliższych dużych miast

 

"Dziś, po ponad miesiącu oczekiwania, Fundacja otrzymała odpowiedź. Czytamy w niej: »Spółka Przewozy Regionalne w ostatnich latach, ograniczając koszty, dostosowała ilostan eksploatowanego taboru do liczby niezbędnej do obsługi oferty zamawianej przez marszałków województw. Niemniej jednak ze swojej strony deklarujemy wzmocnienie naszej oferty przewozowej w relacjach Kostrzyn - Szczecin, Wrocław, Poznań, Zielona Góra i Gorzów Wielkopolski«" - napisano w komunikacie.

 

- Decyzja krajowego przewoźnika jest dla nas kompletnie niezrozumiała. Spółka odmówiła wykonania usługi, co w naszym przekonaniu jest rażącym złamaniem prawa młodych Polaków do bezpiecznego przyjazdu i wyjazdu pociągami na tak duże i ważne dla wielu z nich wydarzenie. To także jest jeden z kluczowych elementów budowania bezpieczeństwa Festiwalu - powiedział prezes WOŚP Jerzy Owsiak.

 

 

Dodał, że przez wiele lat współpraca z organizatorami festiwalu była doskonała i nagle w tym roku przychodzi zmiana decyzji.

 

"Zorganizujmy się we wszelkie grupowe przyjazdy"

 

- Tłumaczenie jest według mnie nieakceptowalne i niezgodne z prawdą. Niemniej - zaapelowaliśmy dziś do uczestników Festiwalu i ogłosiliśmy wielkie pospolite ruszenie - pomagajmy sobie, dowieźmy siebie wzajemnie na festiwal samochodami, autobusami, zorganizujmy się we wszelkie grupowe przyjazdy. Przed nami fantastyczny, jubileuszowy Pol’and’Rock Festiwal, który zaczyna się 1 sierpnia w Kostrzynie nad Odrą - dodał Owsiak.

 

Według organizatorów Festiwalu w zeszłym roku pociągami do Kostrzyna nad Odrą przyjechało blisko 70 tys. osób, a najtańsze bilety w dwie strony kosztowały 50 zł, najdroższe - 160 zł. Ich zdaniem, przyjmując średnią 100 zł za bilet, to, w efekcie takiej decyzji, przychód spółki Przewozy Regionalne uszczupli się w tym roku o około 7 mln zł.

 

Strata rzędu 1 mln zł

 

Rzecznik Przewozów Regionalnych Dominik Lebda w przesłanym mediom stanowisku poinformował, że realizacja dodatkowej oferty komercyjnych połączeń kolejowych musicREGIO na Pol’And’Rock Festiwal w 2018 r. przyniosła Spółce Przewozy Regionalne przychody na poziomie niecałych 2 mln zł, co po uwzględnieniu kosztów napraw taboru przeznaczonego do tych połączeń, koniecznych z uwagi na poważne usterki i dewastację pojazdów, zamknęło się stratą rzędu 1 mln zł.

 

"Z uwagi na dobro spółki nie ma uzasadnienia ekonomicznego dla uruchamiania połączeń dedykowanych tej imprezie" - napisano w stanowisku Przewozów Regionalnych.

 

"Niemniej, mając na uwadze dobro pasażerów, rozważamy różne możliwości wzmocnienia naszej oferty przewozowej w relacjach Kostrzyn - Szczecin, Wrocław, Poznań, Zielona Góra i Gorzów Wielkopolski. Takie rozwiązanie ułatwi uczestnikom imprezy dotarcie do dużych ośrodków miejskich, skąd będą mogli udać się w dalszą podróż. O ostatecznym kształcie oferty połączeń dodatkowych, także w zakresie taryfy, będziemy informować na bieżąco" - napisał Lebda.

 

Wcześniej ponad 80 pociągów

 

W ubiegłym roku Przewozy Regionalne uruchomiły blisko 80 dodatkowych pociągów musicREGIO, m.in. z Gdańska, Olsztyna, Białegostoku, Łodzi, Warszawy, Rzeszowa, Katowic.

 

Pol'and'Rock Festival to największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwali muzycznych. Przez wiele lat był znany pod nazwą Przystanek Woodstock. Jego 25. edycja odbędzie się w terminie 1-3 sierpnia 2019 r. w Kostrzynie nad Odrą. Na czterech scenach zaprezentuje się kilkudziesięciu wykonawców z Polski i ze świata.

 

Organizatorem imprezy jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która w ten sposób pragnie podziękować polskiej młodzieży za jej zaangażowanie w zimowy Finał WOŚP.

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie