Do ujścia Wisły zbliża się fala wezbraniowa

Polska
Do ujścia Wisły zbliża się fala wezbraniowa
Polsat News

Wzrasta poziom wody w Wiśle na jej ujściowym odcinku. Przekroczył on już stany ostrzegawcze. To skutek dużych opadów deszczu, które miały miejsce na południu Polski w drugiej połowie maja. Według prognoz w sobotę do Tczewa dotrze fala wezbraniowa na Wiśle. W najbliższych dniach wezbrania wystąpią też w dolnym biegu Odry - ostrzega IMGW. Instytut odradza zbliżanie się wówczas do rzek.

Z informacji zebranych przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku wynika, że w piątek wieczorem (ok. g. 19) na całym odcinku ujściowym Wisły stan wody przekroczył poziom ostrzegawczy. Nigdzie nie osiągnął jednak poziomu alarmowego.

 

Wodomierz w Tczewie w piątek wieczorem wskazał poziom wód Wisły na 755 cm (przy stanie ostrzegawczym 700 cm i alarmowym - 820 cm). Z kolei w Przegalinie odnotowano 672 cm (przy stanie ostrzegawczym 650 cm i alarmowym - 700 cm), zaś w Świbnie - poziom 610 cm (przy stanie ostrzegawczym 600 cm i alarmowym - 680 cm).

 

W drugiej połowie maja na południu Polski miały miejsce intensywne opady deszczu, które skutkowały miejscowymi powodziami i podtopieniami oraz nagłym wezbraniem poziomu wód w rzekach.

 

Według prognoz zespołu zarządzania kryzysowego w Gdańsku fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Tczewa w sobotę 1 czerwca. Jeszcze tego samego dnia dopłynie ona do Gdańska.

 

IMGW ostrzega: wezbrania na dolnej Wiśle i na dolnej Odrze

 

Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej kulminacja fali wezbraniowej nad ranem w piątek przeszła przez Toruń, następnie przemieściła się w kierunku Bydgoszczy. W sobotę fala wystąpi w Chełmnie i Grudziądzu, a w poniedziałek - przy przekroczonych stanach ostrzegawczych i około alarmowych w Gdańsku Przegalinie - przedłużona fala ujdzie do Morza Bałtyckiego.

 

Na dopływach Wisły prognozowane są spadki, a także wahania stanu wody związane m.in. z przemieszczaniem się wód opadowych. Wzrosty mogą wystąpić jedynie - według prognoz - na karpackich dopływach Wisły ze względu na możliwe opady deszczu.

 

Kulminacja wezbrania na Odrze przeszła w piątek przez Słubice. Według Instytutu stan wody będzie rósł w Kostrzynie Nad Odrą, a w kolejnych dniach - na całej dolnej Odrze.

 

Niewielkie wzrosty i wahania stanów wody prognozuje się na górnej i środkowej Odrze. Stany wody dopływów tego odcinka rzeki na ogół będą opadały, a wzrosty możliwe są jedynie w lewostronnych dopływach górnej Odry.

 

IMGW apeluje o zachowanie ostrożności w najbliższych dniach - zwłaszcza, kiedy wezbranie będzie się przemieszczać dolną Wisłą i dolną Odrą. "Osoby, które zbliżają się do brzegów tych rzek, muszą pamiętać, że jest to bardzo groźny żywioł, i lepiej nie zbliżać się do wody i nie wchodzić na wały przeciwpowodziowe" - podkreślono w komunikacie.

 

W chwili, gdy zauważymy niebezpieczną sytuacją w okolicy rzeki, powinniśmy wezwać odpowiednie służby.

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie