IMGW ostrzega przed burzami. "Możliwe lokalne podtopienia i przerwy w dostawie prądu"

Polska

W czternastu województwach mogą wystąpić burze, którym towarzyszyć może grad lub intensywny deszcz - ostrzegł we wtorek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. IMGW wydał także ostrzeżenia hydrologiczne dla pięciu województw ze względu na możliwe wezbrania na rzekach.

 

Dla większości województw IMGW wydał alerty ostrzegawcze pierwszego stopnia (najniższy w trzystopniowej skali) ze względu na prognozowane burze z gradem lub intensywne opady deszczu z burzami. Na Podkarpaciu i w Małopolsce oraz w południowych powiatach województw: śląskiego i świętokrzyskiego obowiązuje drugi stopień zagrożenia.

 

W związku z przewidywanymi opadami deszczu na południowym-wschodzie Polski IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia dla województw: lubelskiego, świętokrzyskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Instytut prognozuje, że w tych regionach mogą nastąpić wezbrania na rzekach, a poziom wody znaleźć się powyżej stanów ostrzegawczych.

 

IMGW nie wyklucza wystosowania ostrzeżeń z najwyższym, trzecim stopniem zagrożenia hydrologicznego dla tych pięciu województw.

 

Ze względu na zagrożenie Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało specjalne alerty z ostrzeżeniem dla osób przebywających w 61 powiatach. "Możliwe lokalne podtopienia i przerwy w dostawie prądu" - informuje RCB na Twitterze.

 

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie