Słynny 4,5-tonowy mural Banksy'ego zniknął z ulicy. Teraz trafi do galerii

Kultura

Banksy namalował mural "Świąteczne Życzenia", by zwrócić uwagę na problem zanieczyszczonego powietrza. Graffiti powstało na garażu w walijskim przemysłowym mieście Port Talbot. Na jednej ścianie widać chłopca zachwyconego padającym śniegiem, który okazuje się drobinami popiołu z płonącego kosza namalowanego na ścianie za rogiem.

Mural powstał tuż przed Bożym Narodzeniem na prywatnym garażu. Banksy pokazał go na swoim Instagramie, podpisując "Seasons Greetings" (Życzenia Świąteczne). Na nagraniu najpierw widać w zbliżeniu fragmenty malowidła, później całość. Następnie kamera unosi się nad pobliskie domy i ukazuje położoną w oddali fabrykę.

 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 

. . . . Season’s greetings . . .

Post udostępniony przez Banksy (@banksy)

 

Dzieło obiegło media na całym świecie. Służby miejskie niemal natychmiast zabezpieczyły je folią i objęły 24-godzinną ochroną, bo przyciągało mieszkańców. Niektórzy próbowali skuwać je młotkami.  

 

Właściciel garażu, 55-letni Ian Lewis, to pracownik stalowni. Twierdzi, że o graffiti dowiedział się z mediów społecznościowych. Wyraził przypuszczenie, że Banksy wybrał Port Talbot z powodu artykułów prasowych o zanieczyszczonym powietrzu w tym mieście.

 

Operację przenoszenia muralu przygotowywano od tygodni

 

W maju Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wystosowała przeprosiny, gdy okazało się, że pomyliła się, wskazując Port Talbot jako brytyjskie miasto o najwyższym poziomie zanieczyszczenia powietrza. WHO przyznała, że rzeczywiste zanieczyszczenie wyniosło 9,69 mikrogramów, czyli o połowę mniej niż podała wcześniej, i poniżej dopuszczalnego dla zdrowia stężenia 10 mikrogramów.

 

Teraz ważący ponad 4,5 tony mur z graffiti trafi do galerii. Za ponad 100 tys. funtów kupił go kolekcjoner John Brandler. Operację przenoszenia muralu przygotowywano od tygodni. Zabezpieczono je płytą, następnie obudowano metalową konstrukcję, którą podniósł 30-tonowy dźwig. Transport zabezpieczała policja.

 

Nowy właściciel planuje otworzyć w mieście galerię street artu. Liczy, że ściągnie ona do Port Talbot rocznie około 150 tysięcy osób.

 

Banksy to słynny na cały świecie artysta specjalizujący się w ulicznym graffiti. Choć swą działalność rozpoczął już w latach 90. - wciąż pozostaje anonimowy. 

ml/ BBC/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie