Obraz Banksy'ego zniszczony. Chwilę wcześniej sprzedano go za 1 mln funtów

Kultura

Obraz legendy street artu Banksy'ego został pocięty na paski przez ukrytą w ramie niszczarkę do papieru. Do jednego z "najbardziej bezczelnych kawałów w historii sztuki" doszło podczas piątkowej aukcji Sotheby's w Londynie, gdzie dzieło zostało sprzedane za równowartość 5 mln zł. "Dziewczynka z balonikiem" była jednym z najbardziej znanych obrazów artysty.

- Wygląda na to, że zostaliśmy "zbanksowani" - powiedział cytowany przez Guardiana Alex Branczik z Sotheby's. Dom aukcyjny odmówił publikacji danych zwycięzcy licytacji.

 

Artysta zamieścił wpis ze zdjęciem pociętego na kawałki obrazu na Instagramie. - Idzie, idzie, poszło - napisał w poście Banksy.

 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 

Going, going, gone...

A post shared by Banksy (@banksy) on

 

Jak podaje Guardian, "Dziewczynka z balonikiem", która w ubiegłym roku została okrzyknięta przez Brytyjczyków ulubionym dziełem sztuki, pojawiła się po raz pierwszy na jednej ze ścian Great Eastern Street w dzielnicy Shoreditch we wschodnim Londynie. W Sotheby's licytowano pochodzącą z 2006 r. wersję galeryjną.

 

Banksy zdradza szczegóły

 

Artysta zamieścił na Instagramie materiał, w którym zdradza szczegóły akcji.

 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 

. "The urge to destroy is also a creative urge" - Picasso

A post shared by Banksy (@banksy) on

 

Uznawany za geniusza sztuki ulicznej Banksy zachowuje absolutną anonimowość. Jest twórcą graffiti i murali, który - zdaniem krytyków - prowokuje i  zmusza do refleksji. W swoich pracach często odnosi się do bieżącej sytuacji politycznej i społecznej. Uznawany jest za znakomitego komentatora rzeczywistości. Jego prace pojawiają się na ulicach Londynu i w innych miejscach na świecie.

 

msl/luq/  Guardian, polsatnews.pl

msl/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie