Wylicytowała pracę Banksy'ego. Mimo, że obraz uległ samozniszczeniu, zapłaci za niego milion funtów

Kultura
Wylicytowała pracę Banksy'ego. Mimo, że obraz uległ samozniszczeniu, zapłaci za niego milion funtów
twitter/@sothebys

- Kiedy obraz został pocięty na kawałki, byłam w szoku. Jednak później zdałam sobie sprawę, że może trafić do mnie kawałek historii sztuki - powiedziała cytowana przez Sotheby's zwyciężczyni aukcji. W ubiegłym tygodniu obraz legendarnego Banksy'ego został pocięty na paski przez ukrytą w ramie niszczarkę do papieru. Wcześniej sprzedano go za 1 mln funtów. Kolekcjonerka chce za niego zapłacić.

- Wygląda na to, że zostaliśmy "zbanksowani" - mówił cytowany przez Guardiana Alex Branczik z Sotheby's.

 

- To pierwsze w historii dzieło, które powstało w trakcie aukcji - dodał. Dom aukcyjny odmówił wówczas publikacji danych zwycięzcy licytacji. W czwartek ujawnił, że jest to kobieta. 

 

 

Sotheby's poinformowało również, że od momentu, gdy obraz "Dziewczynka z balonikiem" przeszedł przez ostrza niszczarki, został przemianowany na "Love is in the Bin".

 

Artysta zamieścił na Instagramie materiał, w którym zdradza szczegóły akcji.

 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 

. "The urge to destroy is also a creative urge" - Picasso

A post shared by Banksy (@banksy) on

 

Obraz był "ulubionym" dziełem sztuki Brytyjczyków

 

Obraz "Dziewczynka z balonikiem" przedstawia postać dziecka sięgającego po czerwony balon w kształcie serca. Jak podaje "The Guardian", "Dziewczynka z balonikiem", która w ubiegłym roku została okrzyknięta przez Brytyjczyków ulubionym dziełem sztuki, pojawiła się po raz pierwszy na jednej ze ścian Great Eastern Street w dzielnicy Shoreditch we wschodnim Londynie.

 

W Sotheby's licytowano pochodzącą z 2006 r. wersję galeryjną.

 

Uznawany za geniusza sztuki ulicznej Banksy zachowuje absolutną anonimowość. Jest twórcą graffiti i murali, który - zdaniem krytyków - prowokuje i  zmusza do refleksji. W swoich pracach często odnosi się do bieżącej sytuacji politycznej i społecznej.

 

Uznawany jest za znakomitego komentatora rzeczywistości. Jego prace pojawiają się na ulicach Londynu i w innych miejscach na świecie.

msl/ "Guardian", polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie