Wyborcze instrukcje dla pensjonariuszek domu pomocy. "Gdy wykryłem tę hucpę, wezwałem policję"

Polska
Wyborcze instrukcje dla pensjonariuszek domu pomocy. "Gdy wykryłem tę hucpę, wezwałem policję"
Zdj. ilustracyjne, fot. PAP/Darek Delmanowicz

Pensjonariuszki Domu Pomocy Społecznej Caritas w Tykocinie (woj. podlaskie) miały zjawić się w niedzielę w lokalu wyborczym z pisemnymi wskazówkami, by zagłosować na kandydatów PiS. W ustaleniu, kto je napisał, pomoże biegły. - Na tę chwilę wykluczamy, aby brała w tym udział jakakolwiek inna osoba niż ci pensjonariusze - przekazał polsatnews.pl nadkom. Tomasz Krupa, rzecznik podlaskiej policji.

Sytuację opisała w mediach społecznościowych osoba przedstawiająca się jako "wiceprzewodniczący komisji wyborczej w Tykocinie". Z relacji wynika, że pensjonariusze DPS-u ściskali w rękach kartki z nazwiskami.

 

"Gdy wykryłem hucpę, zabezpieczyłem kartki"

 

"W kilku turach busem przywożeni są pensjonariusze o takim stopniu upośledzenia umysłowego, że część z nich nie bardzo wie gdzie jest i po co tam przyjechała (...) Organizator tej akcji wyposażył ich w jednakowe kartki, pisane tym samym charakterem pisma, stanowiące instrukcję do głosowania" - napisano w relacji. 

 

Na załączonych we wpisie zdjęciach widać dwie kartki zapisane podobnym do siebie, odręcznym pismem. U góry jest napis "Lista nr 4 PiS", a poniżej nazwiska dwóch kandydatów: Karola Karskiego i Krzysztofa Jurgiela. 

 

"Gdy wykryłem tę hucpę, natychmiast zabezpieczyłem kartki, powiadomiłem Państwową Komisję Wyborczą i wezwałem policję"  - dodał autor wpisu. 

 

Rzecznik podlaskiej policji nadkom. Tomasz Krupa powiedział polsatnews.pl, że we wtorek funkcjonariusze przesłuchali siedem pensjonariuszek DPS-u, które w brały udział w wyborach.

 

- Mamy też zabezpieczone te kartki (z instrukcjami - przyp. red.). Na tę chwilę wykluczamy, aby w ich sporządzeniu brała udział jakakolwiek inna osoba niż ci pensjonariusze. Powołamy biegłego, który pomoże w ustaleniu autora - stwierdził nadkom. Krupa.

 

Działania policjantów "w czarnym świetle"

 

Rzecznik podlaskiej komendy policji powiedział, że do niektórych krążących w internecie wersji zdarzenia dodawane są fotografie z "kartkami, które ktoś celowo spreparował".

 

- Nie zgadza się charakter i kolor pisma w stosunku do tego, co mamy zabezpieczone. Pojawiły się też informacje, że policjanci mieli coś zatuszować. Nie wiemy, w jakim celu to przekazywano. Ktoś najwyraźniej chciał przedstawić działania policjantów w czarnym świetle - powiedział rzecznik.

 

Jedną z takich fotografii zamieszczono m.in. na zrzeszającej niemal 70 tys. członków grupie "Sekcja past" na Facebooku. 

 

Nadkom. Krupa dodał, że informacja o zdarzeniu trafiła już do Państwowej Komisji Wyborczej i prokuratury. 

 

Próbowaliśmy poprosić o komentarz ks. dr Marcina Roszkowskiego, dyrektora Domu Pomocy Społecznej Caritas w Tykocinie. Poinformowano nas jednak, że ks. dyrektor jest dostępny w DPS codziennie od g. 8-9, jego numer komórkowy był niedostępny.

 

W komisji w Zespole Szkół w Tykocinie wybory zdecydowanie wygrał Karol Karski. Drugi na liście PiS-u Krzysztof Jurgiel zebrał o trzy głosy więcej niż Tomasz Frankowski z Koalicji Europejskiej. 

 

Osobie, która przemocą, groźbą bezprawną lub przez nadużycie stosunku zależności, wywiera wpływ na sposób głosowania osoby uprawnionej albo zmusza ją do głosowania lub powstrzymuje od głosowania, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

wka/hlk/ polsatnews.pl, bialystok.wyborcza.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie