Na swoim koncie mogą mieć przerzut prawie pół tysiąca osób. Przemytnicy zatrzymani

Polska
Na swoim koncie mogą mieć przerzut prawie pół tysiąca osób. Przemytnicy zatrzymani
CBŚP

Kolejne cztery osoby zatrzymali funkcjonariusze CBŚP i Straży Granicznej w ramach śledztwa dotyczącego zorganizowanej grupy przestępczej przemycającej cudzoziemców. Postępowanie w tej sprawie nadzoruje wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej w Białymstoku.


W ocenie śledczych, grupa może mieć na koncie przerzut w sumie prawie pół tysiąca osób, przede wszystkim z Azji i Afryki, na czym jej członkowie mieli zarobić 920 tys. euro.

 

- Mechanizm działania grupy polegał na organizowaniu cudzoziemcom dokumentów, pozwalających im na ubieganie się o udzielenie przez właściwego wojewodę zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Członkowie grupy reprezentowali także cudzoziemców w prowadzonych postępowaniach administracyjnych - poinformowała w poniedziałkowym komunikacie Prokuratura Krajowa.

 

Zabezpieczono ćwierć miliona złotych

 

Największą akcję zatrzymań osób podejrzanych CBŚP i SG przeprowadziły w marcu, w kilku województwach zatrzymując wtedy szesnaście osób, trzynaścioro Polaków i troje obywateli Ukrainy; przeszukano kilkadziesiąt miejsc użytkowanych przez członków grupy, w mieszkaniach podejrzanych zabezpieczono prawie ćwierć miliona złotych w rożnej walucie.

 

Trzem, z czterech obecnie zatrzymanych osób prokuratura postawiła zarzuty działalności w zorganizowanej grupie przestępczej oraz ułatwiania pobytu cudzoziemcom na terytorium Polski, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. W przypadku czwartego z zatrzymanych prokuratura czeka na opinię biegłego dotyczącą jego stanu zdrowia.

 

Jak podała Prokuratura Krajowa, dotąd w tej sprawie zarzuty postawiono 23 osobom; siedem jest tymczasowo aresztowanych.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie