Wiemy jak głosowała Polonia

Świat
Wiemy jak głosowała Polonia
Polsat News

Polonia Amerykańska opowiedziała się za PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego - wynika ze wstępnych danych. Partia Jarosława Kaczyńskiego wyprzedziła zdecydowanie Koalicję Europejską oraz Konfederację.

 

Według wstępnych wyników uzyskanych na podstawie głosowania w okręgach chicagowskim, nowojorskim i waszyngtońskim za PiS opowiedziało się w sobotę 5961 uczestników wyborów.

 

Koalicja Europejska miała 2000 zwolenników, a Konfederacja 1283. Pozostałe ugrupowania otrzymały znacznie mniejsze poparcie.

 

W Chicago rządząca partia pokonała Koalicję stosunkiem głosów 3713:650, a w Nowym Jorku 2114:700. Koalicja była natomiast lepsza od PiS w Waszyngtonie, ale tylko w stosunku 272:134. W Chicago uległa natomiast nie tylko PiS, ale też Konfederacji, za którą opowiedziało się 272 osoby.

 

W okręgu nowojorskim było pięć obwodowych komisji wyborczych: na Manhattanie, Brooklynie (Greenpoint), a także w Passaic, w stanie New Jersey, w New Britain, w Connecticut oraz w Bostonie, w Massachusetts.

 

"Polonia w USA głosuje na prawo"

 

Jak powiedziałkonsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski, PiS kilkakrotnie pobił najgroźniejszych rywali na Brooklynie, w Passaic, a także w New Britain. Koalicja Europejska wyraźnie wygrała na Manhattanie, a tylko jednym głosem w Bostonie.

 

- Są to pierwsze wybory, które przeprowadzam w swojej kadencji. Ze statystyk wynika, że Polonia tradycyjnie głosuje na prawo. W naszym okręgu PiS zwyciężyło bezwzględną większością głosów. Za partią rządzącą opowiedziała się ponad połowa wyborców, podczas gdy, jak wskazują exit polls w Polsce, PiS otrzymał tam 42 proc. Konfederacja uplasowała się w Nowym Jorku na trzecim miejscu – zaznaczył Golubiewski.

 

Jak dodał w tym roku do wyborów do Parlamentu Europejskiego zarejestrowało się w okręgu Nowy Jork ponad trzykrotnie więcej osób (ponad pięć tys.) aniżeli pięć lat temu. Prawdopodobnie byłoby ich nawet więcej, ocenił, gdyby nie fakt, że niektórzy ludzie myśleli, że wybory w USA będą przeprowadzane w niedzielę, tak jak w Polsce.

 

Kandydaci odwiedzali USA

 

- Tutejsza Polonia jest polskojęzyczna, bardzo zintegrowana z krajem. Czyta polskie gazety, ogląda polską telewizję. Zakładamy, że często odwiedza kraj i ma bardzo intensywne kontakty z Polską. Nasi wybory reprezentują prawdopodobnie głównie pierwsze pokolenie polskich Amerykanów, albo urodzonych w rodzinach imigrantów, którzy przybyli z Polski – zwrócił uwagę konsul.

 

Przypomniał, że niektórzy kandydaci na posłów europejskich przyjeżdżali do USA, co w pewien sposób wpłynęło na wyniki. Kampanię wyborczą określił za pochodną kampanii wyborczej w Polsce.

 

W Wilnie PiS przed KE


Obywatele RP biorący udział w Wilnie w wyborach do PE najwięcej głosów oddali na Prawo i Sprawiedliwość - 105. Drugie miejsce zajęła Koalicja Europejska - 88 głosów, trzecie - Komitet Wyborczy Wiosna - 33 głosy.

 

15 głosów w Wilnie uzyskała Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy, 11 - Lewica Razem, 5 - Kukiz'15 i 4 głosy - Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski.

 

Przewodniczący Obwodowej Komisji Wyborczej nr 88 w Wilnie Marcin Sokalski poinformował PAP, że głosowanie, które odbywało się w ambasadzie polskiej, przebiegało sprawnie, bez zakłóceń.

 

Zawczasu udział w wyborach w Wilnie zgłosiło 170 obywateli Polski. Z możliwości głosowania korzystali też polscy turyści i pielgrzymi, którzy odebrali zaświadczenia o prawie głosu za granicą. 

 

Zwyciężyła Koalicja Europejska

 

W Mińsku głosowało najwięcej, bo aż 93 osoby, a najwięcej głosów - 54 (58 proc.) - zdobyła Koalicja Europejska. PiS otrzymało 16 (17 proc.) głosów, a 12 wyborców wskazało partię Wiosna.

 

W Grodnie do urn poszło w sumie 60 osób, z których 44 oddało głos na partię rządzącą (66 proc.), 11 na KE (18 proc.), a po 3 głosy otrzymały Wiosna i Konfederacja.

 

W Sztokholmie w obwodowej komisji w wydziale konsularnym ambasady RP w Sundbyberg, obejmującej całą Szwecję, w wyborach do PE głosowało 1380 osób. Zwyciężyła lista Koalicji Europejskiej z 572 głosami, drugie miejsce zajął komitet wyborczy PiS, na który zagłosowały 342 osoby.

 

Trzecie miejsce zajęła Wiosna Roberta Biedronia z 199 głosami. Czwarty wynik osiągnęła lista Konfederacji, 184 głosy. Lewica Razem zdobyła 42 głosy, a lista Kukiz'15 28 głosów. Na Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski zagłosowało 8 osób.

 

W Szwecji najwięcej głosów zebrał kandydat Koalicji Europejskiej Włodzimierz Cimoszewicz (230 głosów), drugi wynik osiągnął Jacek Saryusz-Wolski z PiS (157 głosów), a trzeci Robert Biedroń z Wiosny (138). Czwarty wynik otrzymał Krzysztof Bosak z Konfederacji (134).


W głosowaniu w wyborach do PE, które przeprowadzono w Instytucie Polskim w Bratysławie, wygrała Koalicja Europejska. Przypadło jej 107 spośród 213 ważnych głosów. Drugie miejsce zajęła Wiosna, która zdobyła 38 głosów. Komitet PIS otrzymał 33 głosy.

 

Konfederacja dostała 20 głosów, Kukiz'15 - siedem, Lewica Razem - sześć, a Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski - dwa głosy.

Najwięcej głosów uzyskał były premier Włodzimierz Cimoszewicz - 33, kolejna była Danuta Huebner - 31 głosów. Robert Biedroń dostał 27 głosów, a 16 oddano na Jacka Saryusz-Wolskiego.

 

W Bratysławie głosowali przede wszystkim członkowie polsko-słowackich rodzin, pracownicy firm polskich i międzynarodowych.

 

Koalicja Europejska była komitetem wyborczym, na który obywatele Polski oddali najwięcej głosów w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego na Węgrzech - wynika z protokołu zamieszczonego w poniedziałek na stronie ambasady RP.

 

Na Koalicję Europejską zagłosowało 315 spośród 682 wyborców, którzy oddali głos w polskiej ambasadzie w Budapeszcie.

 

Na drugim miejscu znalazła się Wiosna, którą poparło 142 wyborców, a na trzecim Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 118 głosów.

Na Konfederację oddano 42 głosy, na Lewicę Razem - 28, na Kukiz’15 - 22, a na Polskę Fair Play - 15 głosów.

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie