Prezydent Ukrainy na linii walk w Donbasie. 400 metrów od pozycji przeciwnika

Świat
Prezydent Ukrainy na linii walk w Donbasie. 400 metrów od pozycji przeciwnika
Reuters

Nowy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził w poniedziałek żołnierzy na linii walk w konflikcie z separatystami prorosyjskimi w Donbasie na wschodzie kraju - poinformowały jego służby prasowe.

Była to pierwsza wizyta zaprzysiężonego w ubiegłym tygodniu szefa państwa strefie działań wojennych; Zełenski był w okopach w odległości 400 metrów od pozycji przeciwnika - przekazała administracja prezydencka w Kijowie.

 

Prezydent był w miejscowościach Stanycia Łuhanska i Szczastia w obwodzie ługańskim. Zapoznał się tam z warunkami, w jakich żołnierze pełnią służbę, i ocenił, że wymagają one poprawy. Zełenski spotkał się też w obecności nowego szefa sztabu, Rusłana Chomczaka, z dowódcą operacji przeciwko separatystom generałem Ołeksandrem Syrskim.

 

Zginęło 13 tysięcy osób

 

Zełenski, który wygrał II turę wyborów prezydenckich w kwietniu, mówił jeszcze w trakcie kampanii wyborczej, że jego celem jest zakończenie wojny w Donbasie, i wyrażał gotowość do podjęcia rozmów z Rosją.

 

Walki na wschodzie Ukrainy trwają od wiosny 2014 roku. W ich wyniku zginęło około 13 tysięcy osób.

 

Konflikt rozpoczął się po zwycięstwie prozachodniej rewolucji, która obaliła w ostatnich dniach lutego 2014 roku prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza. Rosja zaanektowała wtedy należący do Ukrainy Krym, a wiosną w Donbasie wybuchł konflikt z separatystami, którzy zajęli część tego regionu i kontrolują go do dziś.

luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie