Rząd Ukrainy: rosyjskie paszporty dla mieszkańców Donbasu są nielegalne

Świat
Rząd Ukrainy: rosyjskie paszporty dla mieszkańców Donbasu są nielegalne
Reuters

"Paszporty Rosji, wydawane mieszkańcom ukraińskiego Donbasu, są nielegalne i nie powinny być uznawane w ruchu międzynarodowym" - oświadczył rząd Ukrainy, apelując do wspólnoty międzynarodowej o sankcje wobec urzędników zamieszanych w ten proceder.

- Fałszywe paszporty, które wydawane są z naruszeniem wszelkich norm, nie powinny być uznawane przez inne państwa - powiedział premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman.

 

Minister ds. terytoriów tymczasowo okupowanych Wadym Czernysz poinformował, że władzom ukraińskim znane są nazwiska urzędników rosyjskich, którzy uczestniczą w paszportyzacji Donbasu.

 

Putin: to kwestia humanitarna

 

- Przygotowujemy listę osób, wobec których powinny być zastosowane sankcje we współpracy z partnerami międzynarodowymi - oświadczył w rozmowie z dziennikarzami.

 

Czernysz przekazał również, że strona ukraińska będzie uznawała za nielegalne paszporty, wydawane mieszkańcom Donbasu w dwóch przeznaczonych do tego punktach w Rosji: w miejscowości Pokrowskoje i mieście Nowoszachtyńsk w obwodzie rostowskim.

 

W kwietniu prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o uproszczonym trybie uzyskiwania obywatelstwa Rosji przez mieszkańców tzw. republik ludowych - donieckiej i ługańskiej - w ukraińskim Donbasie, określając ten krok jako kwestię "humanitarną".

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie