Eurowybory 2019 - wyniki, komentarze, analizy. Zobacz zapis relacji "minuta po minucie"

Polska
Eurowybory 2019 - wyniki, komentarze, analizy. Zobacz zapis relacji "minuta po minucie"
PAP/Darek Delmanowicz

Polki i Polacy wybrali swoich reprezentantów w Parlamencie Europejskim. Prezentujemy najświeższe informacje dotyczące frekwencji oraz przebiegu wyborów.

prz/luq/ Polsat News
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Kończymy naszą relację z wieczoru wyborczego. Dziękujemy bardzo za uwagę!

Skrajnie prawicowe Zgromadzenie Narodowe (RN) Marine Le Pen RN zdobyło od 24 do 26 mandatów i wyprzedziło w wyborach do PE partię prezydenta Emmanuela Macrona LREM - wynika z sondażu exit poll ośrodków Elabe i Ifop Fiducial. Prawicowa koalicyjna Liga Matteo Salviniego wygrała we Włoszech, zdobywając według sondaży exit poll od 27 do 31 procent głosów.

Zobacz, jak głosowała Europa.

Według badania late poll, frekwencja wzrosła do 43,4 proc.

Wyniki late poll: PiS - 43,1 proc., Koalicja Europejska - 38,4 proc., Wiosna - 6,7 proc., Konfederacja 6,2 proc., Kukiz'15 - 3,8 proc., Lewica Razem - 1,4 proc.

W europarlamencie zasiądzie sześcioro były premierów Polski: Włodzimierz Cimoszewicz, Jerzy Buzek, Leszek Miller, Marek Belka, Ewa Kopacz, Beata Szydło.

 

Na ponad 27 tys. obwodowych komisji wyborczych i blisko 30 mln wyborców, można powiedzieć, że wybory przebiegły w sposób bardzo spokojny - ocenił wiceszef PKW Sylwester Marciniak. W czasie eurowyborów odnotowano 19 zdarzeń, które można określić jako przestępstwa, stwierdzono też 90 wykroczeń.

Kto znalazłby się w Sejmie. Zobacz symulację na podstawie wyników exit poll.

- Ja się w życiu nie poddam, dopóki nie osiągnę tych zmian ustrojowych, do jakich zmierzam - mówił podczas wieczoru wyborczego "Polska wybiera - Eurowybory 2019" w Polsat News lider Kukiz'15 Paweł Kukiz. 

W 7 okręgach wygrał PiS, a w 6 Koalicja Europejska

Mandatu w tych wyborach nie otrzymał prawdopodobnie m.in. europoseł PiS Ryszard Czarnecki, który zasiadał w Parlamencie Europejskim przez trzy kadencje, a nawet był jego wiceprzewodniczącym. Zobacz wszystkich "wielkich przegranych" Eurowyborów 2019.

Wyniki exit poll, frekwencję i symulację podziału miejsc w Sejmie (gdyby wybory parlamentarne odbywały się dziś) przedstawił Michał Stela.

- Możemy partyjniakom dzisiaj powiedzieć - wiosna wasza, jesień nasza - powiedział po ogłoszeniu wyników exit poll wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka, który w wyborach do PE był "jedynką" na liście Kukiz'15 w Warszawie. Według sondażowych wyników Kukiz'15 nie przekroczył progu wyborczego.

Robert Biedroń (Wiosna): zrobiliśmy to, daliśmy radę, jesteśmy trzecią siłą polityczną w Polsce; to dopiero początek naszej drogi, na jesieni musimy być pierwszą siłą polityczną.

Zobacz komentarz Janusza Korwina-Mikke, jednego z liderów Konfederacji KORWiN Braun Liroy Narodowcy:

Schetyna: zrobiliśmy wielki krok, razem zbudowaliśmy Koalicję Europejską i to jest nasz wielki sukces; ale wiemy, że to jest dopiero początek drogi.

Prezes PiS: wygraliśmy, ale wygraliśmy w takim stosunku, który musi nas skłaniać do jednego - do bardzo ciężkiej pracy przed wyborami parlamentarnymi.

J. Kaczyński: rozstrzygający bój o przyszłość naszej ojczyzny odbędzie się na jesieni, musimy też zwyciężyć i to jeszcze bardziej zwyciężyć niż teraz.

Ipsos: frekwencja w niedzielnych wyborach do PE wyniosła 43 proc. 

Ipsos: PiS - 24 mandaty; Koalicja Europejska - 22 ; Wiosna Roberta Biedronia - 3; Konfederacja - 3 mandaty

Prawo i Sprawiedliwość zwyciężyło w wyborach do Parlamentu Europejskiego z wynikiem 42,4 proc. - wynika z badania exit poll, które dla Polsat News przygotowała firma Ipsos. Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Europejska (PO, PSL, SLD, Nowoczesna i Zieloni), która zdobyła 39,1 proc. głosów.

Wyniki już za chwilę! Zostały 2 minuty!

Wyniki exit poll już za niespełna 10 minut!

Do godz. 14:30 zanotowano 67 przypadków naruszenia prawa wyborczego. Najwięcej z nich dotyczyło usuwania lub uszkadzania ogłoszeń oraz agitacji - poinformowali przedstawiciele PKW. Jak mówili, we Wrocławiu jeden z mężów zaufania zauważył, że zastępca przewodniczącego obwodowej komisji wyborczej ukrył w kieszeni karty do głosowania.

Frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego dla 27 krajów (bez Wielkiej Brytanii) wyniosła blisko 51 proc. przed godz. 20. To najwięcej od 20 lat - podał w niedzielę w Brukseli rzecznik PE Jaume Duch.

Nie we wszystkich krajach głosowanie się zakończyło, dlatego ostateczny wynik może być jeszcze wyższy. W Wielkiej Brytanii, która szykuje się do wyjścia z UE spodziewana frekwencja będzie jednak zaniżać średnią. Według przewidywań PE ogólnie dla całej UE frekwencja może wynieść od 49 do 52 proc.

Ostatni raz frekwencja w eurowyborach przekroczyła 50 proc. w 1994 roku. W 2014 r. wynosiła 43,09 proc.

Francja - exit poll: partia Marine Le Pen wyprzedza w wyborach partię prezydencką LREM

Do końca głosowania została już niecała godzina! Po godzinie 21:00 podamy wyniki badania exit poll! Zostańcie z nami!

W głosowaniu do Parlamentu Europejskiego biorą udział także Polacy mieszkający za granicami naszego kraju. W niektórych miejscach, np. w Londynie i Paryżu, przed komisjami utworzyły się długie kolejki. Na miejscu byli reporterzy Polsat News. 

Lokale wyborcze zostaną zamknięte o godzinie 21:00. Zobacz, jak zagłosować, aby oddać ważny głos.

Głos w wyborach oddali już m.in. premier, prezydent oraz szef Rady Europejskiej. Zobacz.

Fot: PAP/Jacek Bednarczyk

Frekwencja w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego na g. 17 wyniosła 32,51 proc. - podała Państwowa Komisja Wyborcza. Zobacz więcej tutaj.

O godzinie 19:50 rozpocznie się wieczór wyborczy "Polska Wybiera - Eurowybory 2019" w Polsat News. Program poprowadzą Dorota Gawryluk i Bogdan Rymanowski. Transmisja wieczoru wyborczego również na portalu polsatnews.pl.

Zaczynamy wieczór wyborczy z polsatnews.pl! Znajdziecie tu najnowsze wyniki exit poll wyborów do Parlamentu Europejskiego. Dowiecie się m.in., którzy kandydaci zdobyli mandat, jaka była frekwencja oraz, w których regionach Polski głosowano na poszczególne komitety wyborcze. Nie zabraknie również gorących komentarzy oraz analiz. Śledźcie naszą relację "minuta po minucie".

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie