Wisła na Lubelszczyźnie przekroczyła stan alarmowy. "Sytuacja poważna, ale stabilna"

Polska

Poziom Wisły w Annopolu (Lubelskie) przekroczył w sobotę rano stan alarmowy o 22 cm, a w Puławach stan ostrzegawczy o 28 cm. W nadwiślańskich gminach woj. lubelskiego obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe.

- Sytuacja jest poważna, ale bardzo stabilna i nie zagraża bezpieczeństwu mieszkańców ani ich mieniu - powiedział wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, który wizytował w sobotę wały przeciwpowodziowe w gminie Annopol i omawiał z samorządowcami oraz służbami ratowniczymi działania związane z sytuacją hydrologiczną na Wiśle.

 

Przez Lubelszczyznę przepływa na Wiśle fala wezbraniowa spowodowana silnymi opadami na południu Polski. Od piątku w nadwiślańskich gminach woj. lubelskiego - Annopol, Puławy, Józefów nad Wisłą, Wilków, Łaziska, Kazimierz Dolny - obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe, co wiąże się z wprowadzeniem służb w stan wyższej gotowości.

 

- Sytuacja jest na bieżąco monitorowana. Prognozy są optymistyczne, fala jest dość krótka, w najbardziej newralgicznych miejscach ma być niższa niż w 2010 roku (kiedy doszło do powodzi - przyp. red.) - powiedział mł. bryg. Maciej Falandysz ze stanowiska koordynacji w Komendzie Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Lublinie.

 

"To problemy, z którymi sobie radzimy"

 

W sobotę rano Wisła w Annopolu płynęła o 22 cm powyżej stanu alarmowego, w niżej położonych Puławach przekroczyła stan ostrzegawczy o 28 cm. Wojewoda powiedział, że według prognoz woda "ma przekroczyć stan alarmowy o 1 metr i 15 centymetrów". - To nie zagraża wałom - zapewnił.

 

Jak dodał, wysoka woda na Wiśle powoduje problemy na dopływach tej rzeki, dlatego podniesione zostały wały na rzece Chodelce w Wilkowie. - To problemy, z którymi sobie radzimy - podkreślił Czarnek.

 

W piątek strażacy prewencyjne w miejscowości Zastów Karczmiski i Szczekarków uszczelniali wały na Chodelce, w miejscach, gdzie dziury porobiły w nim bobry.

 

Prognozy: poziom Wisły w Annopolu nadal będzie rosnąć

 

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej poziom Wisły w Annopolu nadal będzie rosnąć i w niedzielę może osiągnąć 635 cm, czyli przekroczyć stan alarmowy o 85 cm, a poniedziałek wrosnąć o kolejne 20 cm.

 

W Puławach Wisła ma przekroczyć stan alarmowy w niedzielę o 25 cm , a w poniedziałek o kolejne 50 cm. Natomiast w Dęblinie stan alarmowy ma być przekroczony w poniedziałek o 20 cm

wka/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie