Psom groziło utonięcie w podtopionym schronisku. Wszystkie znalazły dom

Polska
Psom groziło utonięcie w podtopionym schronisku. Wszystkie znalazły dom
PAP/Darek Delmanowicz

Z zagrożonego zalaniem schroniska dla zwierząt w Wadowicach Dolnych k. Mielca (Podkarpackie) ewakuowano 55 psów i jednego kota. - Na miejscu nie ma już ani jednego zwierzęcia - powiedział w środę rzecznik podkarpackiej straży pożarnej Marcin Betleja.

- Strażacy ewakuowali łódkami 55 psów i jednego kota. Tam na miejscu nie ma już ani jednego zwierzęcia. Nie ma zagrożenia - powiedział Betleja.

 

Rzecznik podkreślił, że w pobliżu schroniska "cały czas, jeszcze na wszelki wypadek, są strażacy, żeby pomóc, jeśli zajdzie potrzeba".

 

Wszystkie zwierzęta trafiły do domów tymczasowych. Jak informują internauci w komentarzach, część osób zdecydowała się przyjąć psy na stałe.

 

PAP/Darek Delmanowicz

 

PAP/Darek Delmanowicz

  

 

Betleja przypomniał, że dzień wcześniej, we wtorek, strażacy byli wezwani na miejsce i wypompowywali wodę z terenu schronisku. Według rzecznika właściciele schroniska nie chcieli wtedy ewakuować znajdujących się tam zwierząt.

 

Jednak po całonocnych ulewach w środę na Facebooku pracownicy schroniska zaapelowali o pomoc. "Błagam pomóżcie. Przerwało wał, woda zalewa schronisko, nasze psy mogą utonąć" - napisali. Prosili osoby prywatne osoby o użyczenie łodzi lub motorówki, żeby ewakuować zagrożone zwierzęta.

 

Strażacy przewieźli zwierzęta w bezpieczne miejsce w środę po południu.

 

 

Trudna sytuacja na południu kraju

 

Rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak podkreślił, że zwierzęta są bezpieczne, a sama interwencja straży przebiegła bez zakłóceń.

 

Na Podkarpaciu w środę alarmy przeciwpowodziowe obowiązują w gminach Czarna i Żyraków w pow. dębickim, gminie Kolbuszowa w pow. kolbuszowskim i w gminie Wadowice Górne w pow. mieleckim.

 

Z kolei pogotowie przeciwpowodziowe dotyczy powiatu jasielskiego, gmin Radomyśl Wielki, Mielec, Przecław i Czermin w pow. mieleckim, gmin Jodłowa i Brzostek w pow. dębickim oraz gmin Ropczyce i Iwierzyce w pow. ropczycko-sędziszowskim.

 

Ostatniej doby na Podkarpaciu zanotowano ok. 660 interwencji spowodowanych intensywnymi opadami deszczu.

 

PAP/Darek Delmanowicz

 

PAP/Darek Delmanowicz

  

 

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie