W Krakowie przyszły na świat sześcioraczki. "Pierwszy taki przypadek w Polsce"

Świat

W Krakowie przyszły na świat sześcioraczki: cztery dziewczynki i dwóch chłopców. Poród odebrali w poniedziałek przed południem lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego. Gratulacje dla rodziców i personelu medycznego złożył prezydent Andrzej Duda.

Poród nastąpił w 29. tygodniu przez cesarskie cięcie - poinformowali lekarze. Mama bliźniaków czuje się dobrze, dzieci przebywają w inkubatorach, a każde z nich waży około 1 kg. Noworodki wymagają wsparcia oddechowego, jeden jest zaintubowany.

 

- Najprawdopodobniej to pierwsze sześcioraczki w Polsce - powiedziała rzeczniczka szpitala Maria Włodkowska.

 

"Byliśmy pewni, że to będą pięcioraczki"

 

- Początkowo byliśmy pewni, że to będą pięcioraczki - powiedział dziennikarzom RMF FM prof. Ryszard Lauterbach, kierownik Oddziału Klinicznego Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

 

Szpital chce przekazać więcej informacji na konferencji prasowej zwołanej na wtorek.

 

Według statystyk sześcioraczki rodzą się bardzo rzadko - raz na 4,7 miliarda ciąż na świecie. Taką ciążę trudno doprowadzić do szczęśliwego finału.

 

Do informacji o narodzinach odniósł się po południu na Twitterze prezydent Duda. "Niesamowita wiadomość! W Krakowie urodziły się dziś 6-raczki. To pierwszy taki przypadek w Polsce. Mama i Dzieci (4 dziewczynki i 2 chłopców) czują się dobrze (jak na tę wyjątkową sytuację). Gratulacje i podziękowania dla Rodziców i Personelu Medycznego!" - napisał.

maw/hlk/bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie