Hanna Suchocka wsparła kandydata PSL. "Pierwszy Wielkopolanin na liście Koalicji w tym regionie"

Polska
Hanna Suchocka wsparła kandydata PSL. "Pierwszy Wielkopolanin na liście Koalicji w tym regionie"

- Pani premier Suchocka wyraziła poparcie pana posła Andrzeja Grzyba, jako Wielkopolanina, jako dobrego kandydata w eurowyborach, który będzie reprezentował wartości chrześcijańskie - słyszymy w PSL. Ludowcy chcą z kolei, by była premiera weszła w skład planowanej komisji ds. badania pedofilii wśród duchownych w Polsce.

W poniedziałek w Poznaniu odbyło się spotkanie prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza i europosła Andrzeja Grzyba z byłą premier Hanną Suchocką. Rozmowa trwała ponad 30 minut.

 

- Pani premier Suchocka wyraziła poparcie pana posła Andrzeja Grzyba, jako Wielkopolanina, jako dobrego kandydata w eurowyborach, który będzie reprezentował wartości chrześcijańskie. To dla pani premier było bardzo ważne - dowiedzieliśmy się w PSL.

 

Dla pochodzącej z Pleszewa w Wielkopolsce Suchockiej bardzo ważne jest, żeby udzielić poparcia kandydatowi, który pochodzi właśnie z tego regionu - mówią nam ludowcy. - Na poznańskiej liście Koalicji Europejskiej Andrzej Grzyb jest pierwszym Wielkopolaninem, mimo że startuje z numeru trzeciego - podkreślają przedstawiciele PSL.

 

Pierwsze dwa miejsce na liście zajmują byli premierzy: Ewa Kopacz i Leszek Miller. Oboje pochodzą z Mazowsza.

 

Andrzej Grzyb jest europosłem od 2009 roku. W wyborach w 2014 roku, startując z okręgu poznańskiego, otrzymał 26 805 głosów.

 

Byli prezesi TK, RPO, przedstawiciele episkopatu

 

Rozmowa prezesa PSL z Suchocką miała też dotyczyć "obecnej sytuacji w Polsce", w tym dyskusji, która toczy się po premierze filmu braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu". Była premier jest członkinią powstałej w marcu 2014 roku Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich, której deklarowanym celem jest walka z pedofilią w Kościele.

 

Ludowcy chcą, by Suchocka weszła w skład zapowiadanej przez opozycję komisji ds. badania przypadków pedofilii wśród polskich duchownych. Zdaniem polityków PSL, jej członkami powinni zostać m.in. byli prezesi Trybunału Konstytucyjnego, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz były Rzecznik Praw Dziecka.

 

- Chcemy też, by w komisji byli przedstawiciele episkopatu, czyli Prymas Polski abp Wojciech Polak i metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

zdr/ml/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie