Liroy pisze do szefa PSL: pańskie przemówienie zszokowało mnie. Jest odpowiedź Kosiniaka-Kamysza

Polska
Liroy pisze do szefa PSL: pańskie przemówienie zszokowało mnie. Jest odpowiedź Kosiniaka-Kamysza
Polsat News/zdjęcie ilustracyjne

Nasza propozycja obnażyła prawdziwe intencje wielu środowisk politycznych i ich stosunek do UE - powiedział w niedzielę szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. To komentarz do listu posła Piotra Liroya-Marca, który skrytykował pomysł PSL wpisania do konstytucji członkostwa Polski w UE.

W niedzielę poseł Piotr Liroy-Marzec wystosował list otwarty do prezesa PSL, informując, że zszokowała go sobotnia wypowiedź Kosiniaka-Kamysza, w której zapowiedział złożenie przez ludowców poprawki do konstytucji zakładającej wpisanie do niej członkostwa Polski w UE.

 

W piśmie podkreślił, że choć szef ludowców jest stosunkowo młodym politykiem, to powinien wiedzieć, że ostatni tego typu zapis znalazł się w stalinowskiej konstytucji z 1952 r. i to dopiero po nowelizacji z 1976 r, gdy wpisano wówczas do niej przyjaźń ze Związkiem Radzieckim.

 

"Korzyści i zagrożenia"

 

"Kilka dni temu udzielałem wywiadu poznańskiemu radiu. W tej samej rozgłośni, w 1956 roku Józef Cyrankiewicz groził Polakom słowami: »Każdy prowokator czy szaleniec, który odważy się podnieść rękę przeciw władzy ludowej, niech będzie pewny, że mu tę rękę władza ludowa odrąbie...«. Czy tak samo potraktuje Pan przeciwników Unii Europejskiej? Czy w naszym kraju nie ma miejsca na wolną i merytoryczną dyskusję o korzyściach i zagrożeniach związanych z członkostwem w UE?" - pytał Liroy-Marzec.

 

Stwierdził również, że odpowiedzialny polityk wiedziałby, iż wpisywanie do najwyższego aktu prawnego państwa jakichkolwiek międzynarodowych sojuszy osłabia naszą w nich pozycję, dlatego nie rozumie, dlaczego szefowi PSL nie zależy na silnej pozycji Polski w Europie.

 

"Wychodzą poglądy"

 

Kosiniak-Kamysz, odnosząc się do listu Liroya-Marca, powiedział, że po jego sobotniej deklaracji wychodzą poglądy niektórych osób.

 

- Jeśli ktoś porównuje UE do ZSRR, to jest jego problem, moim zdaniem dość poważny - podkreślił.

 

Przypomniał również, iż w siódmym pytaniu referendalnym w sprawie możliwych zmian w konstytucji prezydent Andrzej Duda proponował Polakom, żeby odpowiedzieli, czy chcą wpisania do niej przynależności do UE i NATO.

 

- Niech mnie Bóg naprawdę ukarze, jeżeli bym pomyślał, że prezydent Duda chce porównywać UE do ZSRR, bądź proponować Polakom wybór czegoś takiego, jak było za czasów ZSRR - dodał Kosiniak-Kamysz.

 

Prezes PSL podkreślił, że ma zwyczaj, w miarę swoich możliwości, odpowiadać na każdy list, dlatego odpowiedź na pismo posła Liroya-Marca skieruje w ciągu najbliższych kilku dni.

maw/prz/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze