Zbezczeszczono niemiecki cmentarz wojskowy w Hiszpanii. Zniszczono nagrobki

Świat
Zbezczeszczono niemiecki cmentarz wojskowy w Hiszpanii. Zniszczono nagrobki
Flickr/mertxe iturrioz/CC BY-SA 2.0/Zdj. ilustracyjne

Nieznani sprawcy zbezcześcili niemiecki cmentarz w miejscowości Cuacos de Yuste w prowincji Caceres w zachodniej Hiszpanii. To jedyna nekropolia w tym kraju, na której spoczywają pochodzący z Niemiec żołnierze.

Jak poinformował we wtorek burmistrz Cuacos de Yuste, Jose Maria Hernandez, ze śledztwa wynika, że aktów wandalizmu na niemieckim cmentarzu dokonała grupa licząca więcej niż cztery osoby. Dodał, że do zdarzenia miało dojść w piątek.

 

- Szybko skontaktowałem się z ambasadorem Niemiec w Madrycie, informując o wandalizmie. Nic nie wskazuje na to, aby dokonał go ktoś z mieszkańców naszej gminy - dodał Hernandez.

 

Z informacji lokalnej policji wynika, że wandale doszczętnie zniszczyli dziewięć kamiennych nagrobków w kształcie krzyża. Na innych pojawiły się obraźliwe napisy. Wymalowano też hasła na murze okalającym cmentarz. Jeden z nich głosił: "Ani naziści z honorem, ani antyfaszyści w rowach".

 

Wcześniej dochodziło do aktów wandalizmu

 

Policja z prowincji Caceres poinformowała w komunikacie, że nie było to odosobnione zdarzenie na tej nekropolii. Przyznają, że wcześniej dochodziło już tam do aktów wandalizmu, ale na mniejszą skalę. Nigdy nie niszczono nagrobków.

 

Łącznie pod kilkudziesięcioma kamiennymi krzyżami na cmentarzu w Cuacos de Yuste pochowanych zostało 180 niemieckich żołnierzy. Większość z nich spoczywa w zbiorowych mogiłach.

 

Cmentarz w prowincji Caceres uroczyście otwarto w 1983 r. z inicjatywy ambasady Republiki Federalnej Niemiec, która kilka lat wcześniej kupiła tam teren pod nekropolię. Złożono na niej ciała żołnierzy, którzy polegli na terenie Hiszpanii w czasie I i II wojny światowej, w tym głównie lotników oraz marynarzy. Część z nich nigdy nie została zidentyfikowana.

 

Co roku w listopadzie niemiecka ambasada w Madrycie organizuje na cmentarzu w Cuacos de Yuste uroczystości upamiętniające poległych.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie