Absolwenci poznańskiego liceum nie chcą, aby abp Jędraszewski odprawił rocznicową mszę

Polska
Absolwenci poznańskiego liceum nie chcą, aby abp Jędraszewski odprawił rocznicową mszę
Polsat News

W sobotę w Poznaniu ma się odbyć msza z okazji 100-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Marcinkowskiego. Mszę ma celebrować abp Marek Jędraszewski, który jest byłym uczniem szkoły. Przeciwko temu protestują absolwenci liceum, którzy wskazują, że metropolita krakowski w przeszłości mówił z pogardą o osobach LGBT i chronił abp. Juliusza Paetza, który był oskarżany o molestowanie kleryków.

 Msza którą odprawić ma abp Marek Jędraszewski ma się odbyć w sobotę o godz. 9:30 w kościele św. Michała Archanioła w Poznaniu. Jest to jeden z elementów obchodów 100-lecia  I Liceum Ogólnokształcące im. Karola Marcinkowskiego, którego absolwentem jest urodzony w Poznaniu metropolita krakowski.

 

 

"Zaprotestowałam, ale nic to nie dało"

 

Pomysł uczczenia jubileuszu w takiej formie nie spodobał się części absolwentów szkoły. Apelują oni aby abp Jędraszewski nie odprawiał mszy. Jeśli jednak do tego dojdzie w ramach protestu chcą tego dnia zrobić demonstrację przed kościołem.

 

Jedna z absolwentek szkoły powiedziała w rozmowie z "Głosem Wielkopolskim", że przeciwko pomysłowi celebracji mszy przez abp Jędraszewskiego zaprotestowała już kilka miesięcy temu, gdy tylko się o nim dowiedziała. 

 

- Nic to nie dało. W końcu zgłosiłam w urzędzie zgromadzenie publiczne - przekazała Maria Bąk-Ziółkowska.

 

Kobieta tłumaczy, że powodem protestu są wypowiedzi Jędraszewskiego, które "obraziły wiele grup społecznych, począwszy od dzieci poczętych metodą in vitro, po środowisko LGBT".

 

"Roztaczał parasol ochronny nad abp. Paetzem" 

 

Absolwentka szkoły przypomina również, że Jędraszewski był biskupem pomocniczym w czasach, kiedy abp. Julisz Paetz został oskarżony o molestowanie kleryków.

 

- Metropolita krakowski roztaczał nad nim wtedy parasol ochronny. Teraz z kolei bierze w obronę australijskiego kardynała George'a Pella, skazanego za czyny pedofilskie. Jędraszewski uznał to za prześladowanie chrześcijan. Język pogardy, którym się posługuje od lat jest nie do przyjęcia - powiedziała "Głosowi Wielkopolskiemu" Ziółkowska. 

 

 

 

Organizatorzy protestu podkreślają jednocześnie, że nie mają nic przeciwko uczestnictwu duchownego w obchodach rocznicy 100-lecia szkoły, chodzi im jedynie o odprawianie przez niego mszy.   

 

W ubiegłym tygodniu "uczniowie i uczennice, absolwentki i absolwenci oraz pracowniczki i pracownicy" szkoły napisali list skierowany do dyrekcji liceum oraz Stowarzyszenia Wychowanków i Absolwentów I LO "My z Marcinka", w którym sprzeciwiają się odprawieniu mszy przez arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. 

 

"Jego wypowiedzi noszą znamiona rasizmu, ksenofobii i homofobii"

 

"Publiczne wypowiedzi obecnego metropolity krakowskiego (...), uderzają w przedstawicieli i przedstawicielki innych wyznań religijnych, noszą znamiona rasizmu, ksenofobii i homofobii, a także tzw. mowie nienawiści. Ponadto arcybiskup publiczne relatywizuje i bagatelizuje przestępstwa seksualne w Kościele" - napisano w liście podpisanym przez kilkadziesiąt osób.

 

"Ufamy, że w licznym gronie absolwentów odnaleźć można duchownych, którzy, choć nie piastują wysokich stanowisk kościelnych, swoją działalnością publiczną lepiej oddają ducha społeczności "Marcinka" i którzy zgodziliby się na odprawienie uroczystej mszy" - dodali autorzy listu.

 

 

 

dk/hlk/ Głos Wielkopolski, polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze