Abp Jędraszewski o prześladowaniu chrześcijan. Podał przykład kard. Pella skazanego za pedofilię

Polska
Abp Jędraszewski o prześladowaniu chrześcijan. Podał przykład kard. Pella skazanego za pedofilię
Polsat News

- Krytyka Kościoła ma miejsce nie tylko w Europie, spójrzmy na Australię i sytuację kard. George’a Pella. W imię reguł prawnych łamie się tam prawa człowieka. To minie. Chrześcijaństwo (…) zawsze było prześladowane - powiedział metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Europejskiego Kongresu Samorządów. Pell został skazany na 6 lat więzienia za czyny pedofilskie. Odwołał się od wyroku.

W poniedziałek w Krakowie rozpoczął się V Europejski Kongres Samorządów. Na jego program składa się ponad 80 różnych wydarzeń: paneli, warsztatów, wykładów i prezentacji.

 

W panelu pod hasłem "Czy religia jest jeszcze człowiekowi potrzebna?" wziął udział arcybiskup i metropolita krakowski Marek Jędraszewski, przewodniczący synagogi Chabad Lubawicz Polska rabin Szalom Dow Ber Stambler, kanclerz i rektor Polonijnego Ośrodka i Zakładów Naukowych w Orchard Lake ks. Mirosław Król oraz prezes zarządu i redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski.

 

- Czy człowiekowi potrzebna jest wspólnota? Otóż tak. Wielki wysiłek duszpasterski Kościoła katolickiego idzie właśnie w kierunku tego, aby tworzyć wspólnoty. Aby przeciwstawiać się tej atomizacji społeczeństwa, z którą mamy do czynienia, z tą pochwałą indywidualizmu, za tym idzie także relatywizm, wyścig szczurów i konieczność samorealizacji nie patrząc na koszty, jakie ponoszą inne osoby - mówił abp Jędraszewski.

 

"Świat chce dzisiaj żyć tak, jakby Boga nie było"

 

- Potrzebna jest zatem wspólnota Kościoła, a więc wspólnota ludzi, którzy razem przeżywają swoją wiarę, w tej wspólnocie odnajdując jednocześnie odpowiedź na swoje najbardziej egzystencjalne pytania o sens życia, wysiłku, miłości, cierpienia, nadziei, śmierci. Wspólnota daje nie tylko odpowiedzi, ale też umacnia w tym, aby nie dać się zagubić w świecie, który bardzo często chce dzisiaj żyć - wielokrotnie powtarzali to Jan Paweł II, Benedykt XVI - tak, jakby pana Boga nie było - dodał.

 

Abp przywołał w tym kontekście m.in. słowa Pawła VI i Jana Pawła II. - Wszędzie tam, gdzie jest mowa o miłości, siłą rzeczy mówi się o wspólnocie w różnych jej wyrazach, strukturach społecznych. To podjął także Benedykt XVI wtedy, kiedy zastanawiał się, czym jest Europa i jaka ona może się stać w chwili, kiedy samobójczo doprowadzi do tego, że odetnie od siebie chrześcijańskie korzenie - tłumaczył. 

 

Odpowiadając na kolejne pytanie, abp Jędraszewski mówił o antyklerykalizmie w przeszłości i obecnie. - (...) w czasach niełatwych, trudnych, w czasach pewnej krytyki Kościoła, która ma miejsce nie tylko w Europie, nie tylko w Polsce, wystarczy spojrzeć na to, co wiemy o sytuacji kardynała Pella w Australii. Straszne rzeczy, które mają tam miejsce, gdzie w imię pewnych reguł prawnych łamie się najbardziej podstawowe prawa człowieka, to minie. Chrześcijaństwo z jednej strony zawsze było związane z koniecznością dawania świadectwa, a z drugiej strony było prześladowane - stwierdził.

 

 

Najwyższy rangą dostojnik Kościoła skazany za pedofilię

 

Kardynał George Pell, do niedawna wpływowy watykański dostojnik i były prefekt Sekretariatu ds. Ekonomii, czyli odpowiednik ministra finansów w Stolicy Apostolskiej, został skazany 13 marca na 6 lat więzienia. Ława przysięgłych jednogłośnie uznała, że jest winnym gwałtu na 13-latku z kościelnego chóru oraz że dopuścił się nieprzyzwoitego zachowania wobec jego kolegi w 1996 roku w katedrze w Melbourne, gdy był metropolitą tego miasta. Według aktu oskarżenia, do napaści seksualnej doszło w zakrystii po mszy.

 

Sąd postanowił, że hierarcha może ubiegać się o przedterminowe zwolnienie po 3 latach i 8 miesiącach.

 

77-letni obecnie hierarcha, były bardzo bliski współpracownik i doradca papieża Franciszka, twierdzi, że jest niewinny. Złożona przez niego apelacja od wyroku ma zostać rozpatrzona przez sąd na początku czerwca. Jeśli wyrok zostanie utrzymany Pell spędzi w więzieniu trzy lata i osiem miesięcy zanim będzie mógł się starać o wcześniejsze wyjście za kaucją.

 

Pell jest najwyższym rangą dostojnikiem Kościoła skazanym za pedofilię.

 

Watykan nie skomentował wyroku; wcześniej wyjaśnił, że czeka na wynik apelacji. Jednocześnie zapowiedział, że rozpocznie się proces kanoniczny kardynała w Kongregacji Nauki Wiary. Może on zakończyć się wydaleniem ze stanu kapłańskiego.

zdr/dro/prz/ diecezja.pl, forum-ekonomiczne.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie