Ksiądz Walerian S. przeprosił ofiarę "za czyny, których dopuścił się pełniąc posługę kapłańską"

Polska

Emerytowany profesor Katolickiego Uniwersytetu Lublinie Walerian S. wykonał wyrok Sądu Apelacyjnego i przeprosił swoją ofiarę Piotra Halliopa za, jak głosi treść przeprosin, "naruszenie jego dóbr osobistych w postaci godności oraz nietykalności cielesnej, które nastąpiły w latach 1986-1994, a których dopuścił się pełniąc posługę kapłańską".

- Przede wszystkim cieszę się, że ksiądz Walerian przestał kłamać, przyznał się, przed samym sobą przed wszystkim, ale też przed wszystkimi, do tego co mi zrobił - powiedział Piotr Halliop w rozmowie z reporterem Polsat News Piotrem Kuśmierzakiem. 

 

- Od samego początku procesu uporczywie przekonywał, że on tego nie zrobił, że ja wymyślam - dodał.

 

Ksiądz wysłał przeprosiny listem poleconym do Halliopa, którego poznał, gdy ten był młodym chłopcem. Duchowny przyjaźniła się z rodziną przyszełj ofiary i często spędzali czas nad jeziorem Rogóźno (woj. lubelskie).

 

To tam - jak utrzymuje Halliop - w domku letniskowym, dwukrotnie miało dojść do gwałtu oraz molestowania seksualnego.

 

"Wiecznie kierowanie rąk w kierunku mojego krocza"

 

- Podszczypywanie, przytulanie, sadzanie na kolanach, dmuchanie po szyi takim gorącym powietrzem, wiecznie kierowanie rąk w kierunku mojego krocza - wspominał po latach Halliop. 

 

5 lat temu mężczyzna poinformował kurię o sprawie, skierował ją również do sądu. Domagał się przeprosin zarówno od księdza S., jak i Archidiecezji Lubelskiej.

 

Sąd uznał, że ksiądz, emerytowany profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ma przeprosić, ale jako osoba prywatna, natomiast archidiecezja nie musi przepraszać.

 

Halliop wniósł apelację, 6 marca Sąd Apelacyjny w Lublinie uznał, że S. ma przeprosić jako ksiądz. Podtrzymał decyzję o tym, że archidiecezja przepraszać nie musi. 

 

W marcu metropolita lubelski przeprosił Piotra Hallopa i nakazał księdzu S. m.in. odprawianie co miesiąc mszy świętej w intencji ofiar pedofilii wykorzystywanych w środowiskach kościelnych i powstrzymanie się od wystąpień publicznych.

 

 

jm/ml/ Wydarzenia, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie