Coraz mniej dłużników alimentacyjnych. Rekordzista ma oddać ok. 800 tys. zł

Polska
Coraz mniej dłużników alimentacyjnych. Rekordzista ma oddać ok. 800 tys. zł
pexels.com/ Skitterphoto

Na koniec marca 2019 r. w BIG InfoMonitor znajdowało się prawie 304 tys. dłużników alimentacyjnych - wyliczyło Biuro. Z danych wynika też, że choć przez rok liczba dłużników alimentacyjnych zmniejszyła się o ponad 11 tys., to kwota zaległości wzrosła z 11,64 mld zł na koniec I kwartału 2018 r. do 11,89 mld zł po I kwartale. 2019 r.

Obok Warszawy, drugim miastem, z którego pochodzi znacząca liczba dłużników alimentacyjnych jest Łódź (7 065). Następne są: Wrocław (5 081), Kraków (5 011) i Bydgoszcz (3 831). Mieszkańcy tych miast mają też najwyższe łączne kwoty zadłużenia, na tle wszystkich miejscowości w kraju.

 

W pierwszej 30. miast najliczniej zamieszkanych przez nie tych, którzy nie płacą alimentów są także Chorzów, Ostrowiec Świętokrzyski, Jelenia Góra czy Wieliczka. Z kolei największą średnią z tytułu niepłaconych alimentów mają osoby z Płocka: 56 tys. 918 zł, Starogardu Gdańskiego - 53 tys. 257 zł, Kielc - 51 tys. 833 zł, Elbląga - 51 tys. 178 zł, oraz Ostrowa Wielkopolskiego - 50 tys. 594 zł.

 

Wśród dłużników alimentacyjnych mężczyźni stanowią 95 proc. Na czele listy rekordzistów jest 57-latek z Małopolski z długiem na ponad 802 tys. zł; drugi to 47-letni mieszkaniec Mazowsza z prawie 670 tys. zł.

 

Opiekunowie odzyskali 2 mln zł

 

Do Rejestru BIG, dłużników, za których pieniądze wypłaca Fundusz Alimentacyjny, zgłaszają głównie gminy. - Staramy się informować osoby mające wyrok sądowy, przyznający prawo do alimentów, że sami również mają możliwość wpisania do rejestru dłużników rodzica niepłacącego na potomstwo - powiedział Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

 

Dodał, że opiekunowie, którzy wykazali się taką inicjatywą odzyskali w ciągu trzech lat prawie 2 mln zł alimentów. - Warto to zrobić szybko, zanim dług wzrośnie do kwot trudnych do wyegzekwowania - wskazał.

 

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor prowadzi Rejestr Dłużników BIG. Działając w oparciu o ustawę o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie