Rzecznik Praw Dziecka: szybkie egzekwowanie alimentów możliwe dzięki zmianom w prawie rodzinnym

Polska

Projekt alimentów natychmiastowych wychodzi naprzeciw oczekiwaniom dotyczącym ich szybkiego egzekwowana i sprawnego dochodzenia przed sądem. Określone kwoty będą uzyskiwane w trybie bez możliwości przewlekania postępowaniami zabezpieczającymi. Wystarczy pobranie formularza pozwu. Sąd będzie wiedział jaką kwotę zasądzić - powiedział w Polsat News Rzecznik Praw Dziecka mec. Mikołaj Pawlak.

Alimenty natychmiastowe, przeciwdziałanie utrudnianiu rodzicowi kontaktów z dzieckiem oraz wprowadzenie postępowania informacyjnego dla rozwodzących się małżonków posiadających dzieci - to główne założenia projektu zmian w prawie rodzinnym, który we wtorek przyjął rząd.

 

- Do tej pory trzeba było sporządzać pozew, określić tzw. wartość przedmiotu sporu, załączyć dowody i dokumenty. Teraz wystarczy pobranie formularza pozwu, w którym nie wpisujemy kwoty, tylko żądamy alimentów. Sąd z urzędu będzie wiedział jaka jest kwota. Zostanie podana przed ministra sprawiedliwości i będzie wynikała z algorytmu, który pozwoli co roku zweryfikować wysokość alimentów w oparciu o czynnik ekonomiczny i drugi - wynikający z liczby dzieci przypadający średnio na rodzinę - wyjaśnił w Polsat News Rzecznik Praw Dziecka. 

 

- Jeżeli pozwany nie będzie się zgadzał z rozstrzygnięciem, bo nawet te podstawowe kwoty będą za wysokie, to będzie się mógł odwołać, ale dla zabezpieczenia one będą natychmiast wykonalne przez komornika. Ze względu na zmiany z grudnia 2018 r. ZUS będzie współpracował z komornikiem i natychmiast będzie zawiadamiał gdzie te wynagrodzenia są - mówił gość Polsat News.

 

Przyznanie alimentów w ciągu kilkunastu dni

 

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało, że "przyznanie alimentów natychmiastowych na rzecz dziecka od rodziców ma się odbywać w ciągu kilkunastu dni w postępowaniu nakazowym alimentacyjnym". Jak dodano obecnie sprawy o zasądzenie alimentów trwają miesiącami.

 

Według projektu szybkie uzyskanie alimentów natychmiastowych będzie możliwe dzięki maksymalnemu uproszczeniu formalności. Resort wskazał, że ubiegający się o alimenty będą mogli składać pozew na gotowym formularzu dostępnym w internecie, który jest prosty i łatwy do wypełnienia, a poza odpisem aktu urodzenia dziecka do pozwu nie będą dołączane dowody.

 

Alimenty do 25. roku życia

 

Wygaśnięcie alimentów względem dziecka ma co do zasady następować z chwilą ukończenia przez nie 25. roku życia. "Jednak ze względu na wyjątkowe okoliczności, z powodu których dziecko nadal nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie, sąd na żądanie uprawnionego przedłuży obowiązywanie świadczenia alimentacyjnego na dalszy okres" - wskazuje MS.

 

Ponadto - jak podało MS - "w myśl projektu, wobec osoby, która będzie utrudniać lub udaremniać drugiemu z rodziców orzeczone przez sąd kontakty z dzieckiem, sąd może wydać odpowiednie zarządzenia np. przydzielić asystenta rodziny, czy ustanowić nadzór kuratora sądowego". 

 

"Grzywna albo kara ograniczenia wolności"

 

Według zapowiedzi resortu prokurator po pierwszym przesłuchaniu będzie mógł wyznaczyć np. półroczny okres próby. "Jeśli w tym czasie rodzic będzie wywiązywał się z orzeczeń sądu rodzinnego i umożliwiał kontakt z dzieckiem, prokurator umorzy sprawę. Jeśli nie - rodzic narazi się na grzywnę albo karę ograniczenia wolności np. w postaci prac społecznych" - zapowiedziano.

 

"Chcemy ograniczyć zjawisko uniemożliwiania jednemu z rodziców kontaktu z dzieckiem. Prawo powinno stać w obronie takiego rodzica" - argumentuje MS.

 

Projekt przewiduje również wprowadzenie rodzinnego postępowania informacyjnego. Ma ono poprzedzać sprawy o rozwód i separację małżonków posiadających wspólne małoletnie dzieci.

 

Rodzinne postępowanie informacyjne będzie bezpłatne

 

Jak podkreślono, rodzinne postępowanie informacyjne będzie bezpłatne. "Rodzinne postępowanie informacyjne nie będzie przeprowadzane w przypadkach, gdy małżonek znęca się nad rodziną" - dodało MS.

 

Ponadto sądy rodzinne będą miały obowiązek zawiadamiania prokuratury o prowadzonych przez siebie sprawach wszczętych z urzędu o ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej, gdy zachodzi podejrzenie zagrożenia dobra dziecka.

 

Według planów nowe rozwiązania miałyby obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem pakietu regulacji, które powinny wejść w życie po pół roku od daty ich publikacji - chodzi m.in. o przepisy dotyczące natychmiastowych świadczeń alimentacyjnych i rodzinnego postępowania informacyjnego.

 

msl/ml/ PAP, Polsat News

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze