Francja: strajk ponad 100 tys. pracowników sektora publicznego

Świat
Francja: strajk ponad 100 tys. pracowników sektora publicznego
PAP/EPA/YOAN VALAT

Przeciw ustawie o zatrudnieniu w sektorze publicznym w czwartek na wezwanie central związkowych w całej Francji manifestowało 109 tys. pracowników sektora publicznego; związkowcy podają, że w marszach wzięło udział 250 tys. osób.

Pracownicy sektora publicznego protestują przeciw ustawie o modernizacji form zatrudnienia w budżetówce, dopuszczającej między innymi elastyczne kontrakty. Pierwsze czytanie projektu odbędzie się w Zgromadzeniu Narodowym 13 maja.

 

W Paryżu na ulice wyszło między 18 tys. a 30 tys. osób. Protestowali m.in. nauczyciele, pracownicy państwowych szpitali, służby ratownicze, pracownicy sektora finansów publicznych. Do marszu dołączyły "żółte kamizelki".

 

Strajk kontrolerów lotów spowodował opóźnienia na paryskich lotniskach, które sięgały 50 minut.

 

Strajk "pierwszym etapem" protestów

 

Agencja AFP przypomina, że podczas ostatniego takiego protestu zorganizowanego przez wszystkie centrale związkowe w maju 2018 roku na ulice wyszło według MSW 139 tys. osób, podczas gdy związkowcy podali, że w demonstracji udział wzięło "wiele setek tysięcy ludzi".

 

Centrale związkowe ostrzegły, że czwartkowy strajk to tylko "pierwszy etap" protestów. Rząd zapowiada, że nie wycofa projektu ustawy, którą chce przyjąć przed początkiem lata, aby mogła wejść w życie 1 stycznia 2020 roku.

rob/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie