Francja: zatrzymano mężczyznę podejrzanego o słowny atak na filozofa Finkielkrauta

Świat
Francja: zatrzymano mężczyznę podejrzanego o słowny atak na filozofa Finkielkrauta
Protest w Paryżu/PAP/EPA/IAN LANGSDON

We wtorek wieczorem zatrzymano mężczyznę podejrzanego o kierowanie obelg o treści antysemickiej pod adresem znanego filozofa Alaina Finkielkrauta, do czego doszło w sobotę w Paryżu podczas protestów "żółtych kamizelek" - poinformowała w środę paryska prokuratura.

Podejrzany, sprzedawca telefonów w departamencie Dolny Ren, jest mężczyzną najbardziej widocznym na nagraniu wideo z awantury, jaka wywiązała się w sobotę podczas protestów - poinformowało policyjne źródło.

 

"Spadaj, brudny, gówniany syjonisto!"

 

Wiele telewizyjnych kanałów informacyjnych we Francji pokazało nagranie, na którym demonstranci wykrzykują pod adresem Finkielkrauta: "Brudni syjoniści!", "Francja jest nasza!", "Drań!" i "Spadaj, brudny, gówniany syjonisto!" (Barre toi, sale sioniste de merde).

 

Finkielkraut, konserwatywny filozof, pisarz i publicysta, powiedział w wywiadzie dla dziennika "Le Parisien", że na ulicy, w pobliżu swojego domu, zobaczył "żółte kamizelki" i z ciekawości podszedł do grupy demonstrantów, którzy obrzucili go wyzwiskami. Finkielkraut powiedział, że poczuł, iż otoczyła go "nienawiść absolutna".

 

W niedzielę prokuratura w Paryżu powiadomiła, że wszczyna dochodzenie w sprawie słownych napaści i antysemickich inwektyw pod adresem Finkielkrauta, których dopuścili się członkowie ruchu "żółte kamizelki" podczas sobotniego marszu. Wstępne dochodzenie wszczęto w sprawie "publicznego znieważenia ze względu na pochodzenie, przynależność etniczną, narodowość, rasę lub religię".

 

Protest przeciwko antysemickim atakom

 

Zniewagi wywołały falę potępienia przez całą klasę polityczną we Francji - zwraca uwagę AFP. Ponad 20 tys. osób zebrało się we wtorek na Placu Republiki w Paryżu, by zaprotestować przeciwko fali antysemickich ataków, których sceną była w ostatnich tygodniach Francja. Marsze i wiece odbyły się też w innych miastach Francji: Strasburgu, Lille, Tuluzie i Marsylii.

 

AFP wskazuje, że w ostatnim czasie we Francji doszło do wielu antysemickich aktów. W nocy z poniedziałku na wtorek w Quatzenheim w departamencie Dolny Ren na północnym wschodzie kraju, na cmentarzu żydowskim sprofanowanych zostało 96 grobów.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie