Ciało noworodka w rzece. Sekcja zwłok nie potwierdziła, co było przyczyną śmierci

Polska

Sekcja zwłok nie dała jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co było przyczyną śmierci noworodka, znalezionego tydzień temu w rzece niedaleko Szczekocin (woj. śląskie); nie wiadomo też czy dziecko, wrzucone do wody, jeszcze żyło. Konieczne będą dodatkowe badania. Takie są wstępne informacje, które przekazano w środę po przeprowadzonej sekcji Prokuraturze Rejonowej w Myszkowie.

 

- Dziecko przebywało w wodzie maksymalnie od kilku godzin do dwóch dób. Ciąża była donoszona, dziewięciomiesięczna. Biegli jednak nie wskazali nam jednoznacznej przyczyny śmierci i nie odpowiedzieli na pytanie, czy dziecko było wrzucone do rzeki żywe - powiedział Dariusz Bereza, prokurator rejonowy w Myszkowie.

 

Specjaliści wskazali, że dla określenia przyczyny zgonu konieczne są dalsze szczegółowe badania, w tym badania histopatologiczne.

 

Trwa śledztwo

 

Zwłoki noworodka płci żeńskiej znaleziono przed tygodniem w pobliżu wsi Grabiec koło Szczekocin. Przechodzień dostrzegł ciało przy brzegu płynącej wzdłuż drogi krajowej nr 78 rzeki Krztyni.

 

Śledztwo jest prowadzone pod kątem art. 149 Kodeksu karnego - chodzi o zabicie dziecka w okresie porodu pod wpływem jego przebiegu, za co może grozić kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Jak zaznaczył prokurator Bereza, taka jest wstępna kwalifikacja.

 

Policjanci odnaleźli potencjalną matkę

 

We wtorek policjanci poinformowali, że dotarli do nastolatki, która prawdopodobnie jest matką dziecka. Kobietę, która nie skończyła jeszcze 18 lat, odnaleziono po tym, jak zgłosiła się po pomoc medyczną.

 

Dziewczyna została przesłuchania, na razie w charakterze świadka. Prokuratura nie chce zdradzać szczegółów jej zeznań. Jak podawała we wtorek policja, nastolatka nie zaprzecza, że niedawno urodziła dziecko, nie chciała jednak mówić o okolicznościach.

 

Będą badania DNA

 

- Matka dziecka z uwagi na swój stan psychiczny, opuściła szpital w Zawierciu i została przewieziona do jednej ze specjalistycznych placówek na terenie Śląska, gdzie znajduje się pod opieką lekarzy - poinformował szef myszkowskiej prokuratury.

 

W ramach postępowania zostaną przeprowadzone także badania DNA, które mają dać ostateczną odpowiedź na pytanie, czy to ta kobieta jest matką noworodka. Szczegółowe wyniki mają być znane za trzy tygodnie

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie