"Zwłoki dziecka w walizce". Odnaleziono kolejną ofiarę seryjnego mordercy z Cypru

Świat
"Zwłoki dziecka w walizce". Odnaleziono kolejną ofiarę seryjnego mordercy z Cypru
PAP/EPA/Katia Christodoulou

Policja na Cyprze wydobyła z dna jeziora walizkę z ludzkimi szczątkami. Według nieoficjalnych informacji to 8-letnia Elena, jedna z ofiar kapitana Gwardii Narodowej Nikosa Metaxy. Mężczyzna przyznał się do zabójstwa pięciu dorosłych kobiet i dwóch dziewczynek, a także do ukrycia zwłok. Jego ofiary to imigrantki w trudnej sytuacji materialnej, które mężczyzna poznawał przez portale randkowe.

Rzecznik policji Andreas Angelides poinformował, że walizkę wydobyto z jeziora w Mitsero w niedzielę po południu. Nie chciał jednak potwierdzić, czy w środku były zwłoki dorosłej kobiety, czy dziecka.

 

Morderca zeznał, że do jeziora wrzucił trzy ciała

 

Według nieoficjalnych informacji Cypryjskiej Agencji Informacyjnej miało to być ciało małej dziewczynki.

 

Andreas Angelides poinformował też, że ciało było w zaawansowanym stanie rozkładu i konieczne będą badania DNA.

 

Z kolei na podstawie zeznań Nikosa Metaxy można wywnioskować, że jest to 8-letnia Elena z Rumunii.

 

Mężczyzna zeznał śledczym, że w jednym zbiorniku próbował pozbyć się ciała 8-latki, jej 36-letniej matki Livi Bunei oraz 31-letniej Filipinki Marciar Arquilli.

 

Tydzień wcześniej na dnie tego samego akwenu znaleziono walizkę ze zwłokami kobiety. Do tej pory nie zidentyfikowano tego ciała. Policja szuka na miejscu jeszcze jednej osoby.

 

Czerwone Jezioro w Mitsero jest częścią opuszczonej kopalni pirytu. 14 kwietnia przypadkowy niemiecki turysta, który fotografował obiekt odnalazł ciało kobiety w jednym z zalanych szybów. Na miejsce przyjechała policja, która rozpoczęło śledztwo.

 

Kapitan gwardii mordował imigrantki

 

Seryjnym mordercą okazał się 35-letni kapitan cypryjskiej Gwardii Narodowej Nikos Metaxa, który przyznał się do zabójstwa siedmiu cudzoziemek, w tym dwóch dziewczynek w wieku sześciu i ośmiu lat.

 

Śledztwo ruszyło 14 kwietnia, kiedy niemiecki turysta, fotografując opuszczoną kopalnię pirytu w Mitsero, dostrzegł unoszące się na powierzchni wypełnionego wodą szybu zwłoki kobiety.

 

Policja ustaliła, że ciało należy do zaginionej w maju 2018 roku 38-letniej obywatelki Filipin Mary Rose Tiburcio, która pracowała na Cyprze jako pomoc domowa.

 

Według jej przyjaciółki, która zgłosiła zaginięcie, w dniu swojego zniknięcia Tiburcio była umówiona z mężczyzną, którego poznała na międzynarodowym portalu randkowym Badoo. Na spotkanie zabrała ze sobą swoją 6-letnią córeczkę Sierrę Graze Seucalliuc. Po obu wszelki słuch zaginął. Nikt jednak ich nie szukał.

 

Natomiast już po zidentyfikowaniu zwłok Tiburcio i ponownym przesłuchaniu jej znajomej policja szybko ustaliła tożsamość mężczyzny, z którym Filipinka miała się spotkać. Seryjnym mordercą okazał się 35-letni kapitan cypryjskiej Gwardii Narodowej Nikos Metaxa.

 

Minister sprawiedliwości podał się do dymisji

 

Po kilku dniach Metaxa zaczął zeznawać i do tej pory przyznał się do siedmiu zabójstw popełnionych w latach 2016-2018. Wśród jego ofiar są cztery Filipinki, włączając sześcioletnią Sierrę, jedna Nepalka oraz Rumunka Livia Florentina Bunea z jej 8-letnią córką Eleną.

 

Metaxa prawdopodobnie także zgwałcił przynajmniej dwie inne kobiety z Filipin. Tak jednak je zastraszył, że nie zgłosiły sprawy policji.

 

Wszystkie kobiety zabite przez Metaxę były samotne i w trudnej sytuacji materialnej. Na Cypr przyjechały, by pracować, głównie jako pomoce domowe.

 

W związku ze sprawą Metaxy na początku maja, minister sprawiedliwości Ionas Nicolaou podał się do dymisji. Dzień później prezydent Nikos Anastasiadis odwołał szefa cypryjskiej policji.

bas/hlk/ Cyprus Mail, AP, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie