95-latka otrzymała świadczenie "Mama 4 plus"

Polska
95-latka otrzymała świadczenie "Mama 4 plus"
pixabay

- W województwie podkarpackim mamy rekordzistkę. Świadczenie w wysokości 1100 złotych brutto otrzymała kobieta w wieku 95 lat, która nigdy wcześniej nie pobierała żadnego świadczenia - powiedział portalowi nowiny24.pl regionalny rzecznik prasowy ZUS na Podkarpaciu Wojciech Dyląg.

Do oddziałów ZUS w województwie podkarpackim w Rzeszowie i Jaśle, po dwóch miesiącach obowiązywania programu "Mama 4 plus", wpłynęło 3873 wniosków.

 

Dodał, że do oddziału ZUS w Rzeszowie wpłynęło 2530 wniosków, a do oddziału w Jaśle 1343 podań.

 

Dyląg przypomniał, że przepisy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym obowiązują od 1 marca tego roku, ale już od połowy lutego oddziały notowały spore nim zainteresowanie, a dokumenty składano jeszcze przed dniem wejścia w życie przepisów. Podał, że na koniec kwietnia tego roku łączna liczba załatwionych wniosków przekroczyła 3,5 tys.

 

Rzecznik podkreślił, że w zdecydowanej większości osoby starające się o to świadczenie mają od 60 do 69 lat, jest ich w sumie 2847. - Wśród wszystkich osób zgłaszających się o świadczenie są 173 osoby, które wychowały co najmniej 10 dzieci - powiedział Dyląg.

 

Wnioski o rodzicielskie świadczenie uzupełniające cały czas są przyjmowane. Przysługuje ono matce, która ukończyła 60 lat, urodziła i wychowała co najmniej czworo dzieci i nie ma dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania.

 

Świadczenie przysługuje też ojcu, który ukończył 65 lat i wychował co najmniej czworo dzieci, w przypadku m.in. śmierci matki dzieci albo ich porzucenia przez matkę.

 

Dyląg powiedział, że świadczenie nie ma stałej kwoty, lecz nie może przekroczyć wysokości najniższej emerytury, która od 1 marca wynosi 1100 zł brutto.

 

- Oznacza to, że osoba, która np. nigdy nie pracowała i nie ma prawa do emerytury lub renty, może uzyskać prawo do świadczenia w kwocie 1100 zł. Natomiast osoba, która pobiera emeryturę lub rentę w kwocie niższej niż wysokość najniższej emerytury, może mieć przyznane rodzicielskie świadczenie uzupełniające w wysokości dopełnienia do kwoty najniższej emerytury - wyjaśnił.

msl/ PAP, nowiny24.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie