Premier: Fundusz Dróg Samorządowych ma zmienić obraz polskich powiatów i gmin

Polska

- Fundusz Dróg Samorządowych ma zmienić obraz polskich powiatów, polskich gmin, zwłaszcza tych, które do tej pory były trochę na uboczu arterii komunikacyjnych i możliwości budżetowych - mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z wojewodami w sprawie FDS.

Premier podkreślił, że jest to program finansowany z szeroko rozumianych środków państwowych, "z różnych jego szufladek".


- Jest to program, który będziemy realizować wspólnie z państwem, wojewodami, dla dobra samorządów. Jesteśmy tutaj, jak rozumiem, w bardzo bliskim kontakcie z samorządami. Samorządy sygnalizują nam główne swoje potrzeby, oczywiście według priorytetów. Dla porównania, ten Fundusz Dróg Samorządowych - sześciomiliardowy - przekracza kilkukrotnie, nawet można powiedzieć dziesięciokrotnie, średnioroczną wartość przeznaczoną na drogi lokalne z budżetu państwa w ośmiolatce poprzedzającej nasze rządy - zaznaczył premier.


- Nasza dzisiejsza odprawa to również jest świadectwo wiarygodności, że przechodzimy od słów do czynów, od tego o czym dyskutowaliśmy jeszcze w zeszłym roku - pod koniec, do działań - tłumaczył premier.


"Nasza odpowiedź na spowolnienie gospodarcze"


Wyjaśnił, że zdiagnozowano bardzo istotną potrzebę rozwojową - aby podłączyć, zgodnie z rządową filozofią rozwoju, wszystkie mniejsze miejscowości, tereny wiejskie - do głównych miast, gdzie łatwiej jest świadczyć usługi i sprzedawać towary; potrzebujemy dobrych połączeń komunikacyjnych.


- Przede wszystkim właśnie tych dróg powiatowych, dróg gminnych i tego dotyczy ten program - podkreślił szef rządu.


Jak tłumaczył, program ten "to nasza odpowiedź również na spowolnienie gospodarcze na całym świecie, które obserwujemy, na pewne osłabienie koniunktury".


- Właśnie w ten sposób podłączamy do całego krwioobiegu gospodarczego w Polsce te tereny, te miejscowości, które miały utrudniony dostęp do tej pory. Można powiedzieć, że drogi samorządowe to właśnie jest droga do zrównoważonego terytorialnie rozwoju - powiedział.


"Przyczyniamy się do tego, że jest mniejsze spalanie paliwa"


Premier wskazał, że rozbudowa dróg samorządowych i zagwarantowanie ich właściwej jakości są też bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa.


- Ale także chcę zwrócić uwagę na aspekt związany z czystym powietrzem. Tam gdzie powstają drogi, gdzie one nie są dziurawe, gdzie można płynnie przemieszczać się z miejsca do miejsca, to wraz z odtwarzanym przez nas funduszem, nazywanym popularnie PKS-owym - wiadomo o co chodzi - my jednocześnie przyczyniamy się do tego, że jest mniejsze spalanie paliwa łącznie, przy lepszych możliwościach przemieszczania się pomiędzy poszczególnymi miejscowościami. To są te aspekty makrogospodarcze związane ze społeczeństwem, bezpieczeństwem, czystym powietrzem - powiedział Morawiecki.

 

"Życie na poziomie europejskim"


Szef rządu wskazał, że drogi gminne, drogi powiatowe to nie tylko ekonomia, liczby. - To drogi, które przemierzają każdego dnia miliony kierowców, kierując się do domów, miejsc pracy, szkół, szpitali, a więc życie codzienne Polaków. I dlatego tak bardzo zależy nam na tym, żeby ta wygoda, bezpieczeństwo, było jak najlepiej zapewnione - powiedział.


Dodał, że dzięki drogom lokalnym "bierzemy rozbieg gospodarczy i będziemy starali się poprzez tego typu programy jak najszybciej dogonić co do jakości życia europejskiego" takie kraje jak Włochy, Hiszpania. Francja. - Ten program służy temu, żeby życie Polaków było na poziomie europejskim - podkreślił.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie