Po ogłoszeniu nowej "piątki" minister finansów miała podać się do dymisji. Resort: to spekulacje

Polska
Po ogłoszeniu nowej "piątki" minister finansów miała podać się do dymisji. Resort: to spekulacje
Polsat News

Według portalu wpolityce.pl, minister finansów Teresa Czerwińska "pod koniec lutego w rozmowie z premierem Mateuszem Morawieckim podała się do dymisji". Szef rządu miał jednak rezygnacji nie przyjąć. Doniesieniom o ewentualnej dymisji zaprzecza resort finansów. - Takie spekulacje szkodzą pracom prowadzonym w ministerstwie - mówi polsatnews.pl rzecznik resortu Paweł Jurek.

Zdarzenie miało mieć miejsce kilka dni po ogłoszeniu przez Jarosława Kaczyńskiego tzw. nowej piątki PiS, czyli propozycji partii rządzącej dot. m.in. rozszerzenia programu 500 plus na pierwsze dziecko, trzynastej emerytury, zwolnienia z PIT osób do 26. roku życia.

 

Kopcińska: absolutne "fake newsy"

 

- Mogę to zdecydowanie zdementować, to są absolutne - jak państwo to mówicie - fake newsy, nieprawdziwe informacje. Pani profesor, minister Czerwińska na każdym etapie uczestniczyła w tworzeniu programów, ostatnio nowej "piątki", wcześniej, odkąd podjęła stanowisko ministra finansów, w całej realizacji programów PiS - powiedziała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

 

- Czasami toczą się trudne rozmowy międzyresortowe, bo musi być osoba, która budżet spina i trzyma w ryzach. Wcześniej był to premier Morawiecki, a teraz jest to profesor Teresa Czerwińska - powiedziała.

 

- Chcę powiedzieć jedno: jesteśmy wdzięczni pani profesor Czerwińskiej, minister finansów, za to, że tak profesjonalnie zajmuje się budżetem państwa polskiego - zaznaczyła Joanna Kopcińska.

 

 

"Nie godzi się na nadmierną hojność"

 

Poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna" podał, że minister Czerwińska chce "stabilnych finansów", a te "gwarantuje reguła wydatkowa". "Realizacja wyborczych obietnic PiS spowoduje jej przekroczenie o 58 mld zł - przekonuje twórca zasady" - napisał "DGP".

 

Według gazety "minister finansów nie godzi się na złamanie, zawieszenie czy likwidację umocowanej w prawie zasady powstrzymującej państwo przed nadmierną hojnością; to oznacza, że zmieszczenie w przyszłorocznym budżecie całej piątki Kaczyńskiego, w tym 500+ na pierwsze dziecko, czy trzynastej emerytury, może być niemożliwe".

 

"Pani minister pracuje"

 

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin był pytany w środę w TVP o nieobecność minister finansów na wtorkowym posiedzeniu rządu. Sasin zaznaczył, "nie było to nic nadzwyczajnego".

 

- Ministrowie mają bardzo wiele obowiązków i oczywiście jednym z głównych obowiązków jest uczestnictwo w Radzie Ministrów, ale nigdy tak nie jest, że wszyscy ministrowie są obecni, często są zastępowani przez swoich zastępców - powiedział.

 

- Pani minister pracuje. Nie jest chyba rolą ministra, żeby się pokazywać w świetle fleszy, szczególnie ministra finansów. Pracę ministra finansów należy oceniać po wynikach. Wyniki budżetu są dobre, to jest zasługa pani minister, która od roku kieruje Ministerstwem Finansów w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego - stwierdził.

 

"Mamy zabezpieczenie finansowe na te programy"

 

Według Sasina, to, że PiS mogło zaproponować "ambitne programy społeczne, to również jest zasługa minister Czerwińskiej i tego, jak kieruje resortem".

 

"Gdyby ministrowie naszego rządu mieli odnosić się każdego dnia do wszystkich niesprawdzonych, plotkarskich informacji, które pojawiają się w różnych mediach, to niczym innym, by się nie zajmowali, tylko dementowaniem informacji medialnych. Nie na tym polega praca ministra".

 

- Mówimy bardzo wyraźnie: mamy zabezpieczenie finansowe na te programy, nie tylko w tym roku, ale również na przyszłe lata - zapewnił Sasin.

 

Aleksander Kwaśniewski w Polsat News: we wszystkich rządach minister finansów jest takim cerberem, który pilnuje kasy, a ta minister milczy, co pozwala sądzić, że z tzw. piątki Kaczyńskiego nie jest szczęśliwa. 

 

 

zdr/dro/ wpolityce.pl, PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie