W góry wróciła zima. W Zakopanem spadł śnieg, zagrożenie lawinowe w Tatrach i w Beskidach

Polska

Po nocnych opadach śniegu w Zakopanem w poniedziałek leży kilkucentymetrowa warstwa śniegu. W Tatrach obowiązuje zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia. Również w Beskidach po ostatnich opadach śniegu pojawiło się zagrożenie lawinowe.

Dyżurna Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego poinformował, że na Kasprowym Wierchu leży już 119 cm śniegu a temperatura na szczycie spadła do minus 7 stopni Celsjusza.

 

Tatrzański Park Narodowy informuje na swojej stronie internetowej, że warunki do uprawiania turystyki w Tatrach znacznie się pogorszyły.

 

W górach panuje pełnia zimy. Szlaki, już w partiach reglowych, pokryte są śniegiem. W miarę wysokości białego puchu przybywa, a w partiach szczytowych jest go ponad metr.

 

Opady śniegu w Zakopanem są spodziewane jeszcze w poniedziałek po południu, a temperatura oscylująca w okolicach zera stopni będzie tu panowała do środy.

 

Aura w górach nie sprzyja wędrówkom

 

Goprowcy poinformowali, że w Beskidach w ciągu ostatniej doby spadło w wyższych partiach gór od 5 do 15 cm świeżego puchu.

 

"W rejonie Babiej Góry spowodowało to wzrost zagrożenia lawinowego. Możliwość wystąpienia zsuwów i małych lawin występuje lokalnie w miejscach odłożenia starego śniegu przykrytego bieżącym opadem. Dotyczy to głównie żlebów, kociołków i zagłębień terenowych" - podali w komunikacie beskidzcy goprowcy.

 

Wyzwolenie lawiny jest możliwe tylko przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach w terenie ekstremalnie stromym.

 

Dotychczas w rejonie Babiej Góry nie występowało już tego typu zagrożenie.

 

Aura w górach nie sprzyja wędrówkom. Powyżej 1100 m n.p.m. utrzymuje się pokrywa śnieżna, a szlaki są częściowo oblodzone. W partiach szczytowych może wystąpić niewielki mróz.

 

Podobnie jest m.in. w Gorcach. Ratownicy Grupy Podhalańskiej GOPR opublikowali na Facebooku zdjęcia zaśnieżoinych krajobrazów Gorczańskiego Parku Narodowego.

 

las/dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie