"Nie potrafimy działać ponad podziałami". Kwaśniewski podczas debaty z Timmermansem i Cimoszewiczem

Polska

- Zatraciliśmy zdolność do działania ponad podziałami w najważniejszych sprawach, a dotyczy to nie tylko Polski, ale też innych krajów UE - mówił w poniedziałek były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Wziął on udział w debacie z wiceszefem Komisji Europejskiej Franzem Timmermansem i byłym premierem, kandydatem Koalicji Europejskiej do europarlamentu Włodzimierzem Cimoszewiczem.

Kwaśniewski przekonywał, że głębokość podziałów politycznych w wielu krajach Unii, także w Polsce, jest dodatkowym argumentem, by 26 maja, w dniu wyborów do Parlamentu Europejskiego, "siły proeuropejskie uzyskały odpowiednie wsparcie wyborców".

 

"Alternatywą nie jest powrót do przeszłości"

 

Bo - jak dodał - alternatywą nie jest powrót do przeszłości, do "Europy ojczyzn", tylko "koniec Europy jako wspólnoty", powrót nacjonalizmów i konfliktów.

 

Cimoszewicz mówił, że powodem kryzysu jest to, że świadomość wielu ludzi nie nadąża za tempem zmian w świecie, więc chętnie słuchają oni populistów, odwołujących się do sytuacji znanych z przeszłości. Jego zdaniem remedium jest wzmocnienie polityczne instytucji europejskich, m.in. wspólnej polityki zagranicznej, obrony, społecznej, zdrowotnej i lepsze informowanie o działaniach UE.

 

Franz Timmermans mówił, że jego zdaniem sto procent Polaków chce, by Polska odgrywała wiodącą rolę w Europie.

 

Opowiadał, że jego ojciec do dziś wspomina polskich żołnierzy wyzwalających Holandię podczas II wojny światowej, a ta przeszłość wojenna jest jeszcze jednym argumentem za silną obecnością Polski w UE.

 

"Na drodze Polski do pełnienia wiodącej roli w UE mogą stanąć tylko Polacy"

 

- Przez ostatnie 15 lat udało się Polsce osiągnąć niezmiernie dużo, razem osiągnęliśmy bardzo dużo, Polska zajęła miejsce wiodącego kraju w UE. Jedynymi, którzy mogą stanąć na drodze do pełnienia przez Polskę roli wiodącego państwa w UE są tylko i wyłącznie Polacy - stwierdził Timmermans.

 

 

 

Zachęcał też Polaków, by w nadchodzących wyborach do PE "wybrali dobrze". - Mogę wam doradzić, żebyście wybrali kierunek proeuropejski, żeby był to wybór dobry, związany z zasadami, które stosują wszystkie państwa członkowskie oraz zgodne z tym, co Komisja Europejska chciałaby żeby polski rząd wdrożył - powiedział Timmermans.

 

Zapytany o możliwość Polexitu wiceprzewodniczący KE stwierdził, że "Polacy nigdy nie pozwolą na to, żeby jakakolwiek partia czy politycy wyprowadzili Polskę z UE".

msl/ PAP; Zdj. główne: PAP/Radek Pietruszka
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie