Komisja Wyborcza w Turcji zdecydowała o rozpisaniu ponownych wyborów w Stambule

Świat
Komisja Wyborcza w Turcji zdecydowała o rozpisaniu ponownych wyborów w Stambule
PAP/EPA/SEDAT SUNA

Turecka Wysoka Komisja Wyborcza (YSK) na wniosek prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana anulowała w poniedziałek wybory lokalne w Stambule i nakazała je rozpisać ponownie, ze względu na domniemane powiązania niektórych członków komisji wyborczych z "organizacją terrorystyczną".

YSK rozpoczęła w poniedziałek rozpatrywanie wniosku Erdogana i jego Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) i tego samego dnia ogłosiła, że wybory zostaną przeprowadzone ponownie, ponieważ śledczy ustalili, że 43 członków komisji wyborczych utrzymywało kontakty z organizacją Fethullaha Gulena, oskarżanego przez rząd Turcji o zorganizowanie udaremnionego zamachu stanu z 2016 roku.

 

W wyborach samorządowych z 31 marca przedstawiciel opozycyjnej Partii Ludowo-Republikańskiej (CHP) Ekrem Imamoglu zdobył stanowisko burmistrza Stambułu, wyprzedzając kandydata AKP, byłego premiera Binalego Yildirima o zaledwie 15 tys. głosów, czyli niewielką większością w skali metropolii, której burmistrzem w latach 90. był Erdogan.

 

"System polityczny Erdogana lekceważy prawo"

 

Według agencji Anatolia YSK zdecydowała, że ponowne wybory odbędą się 23 czerwca. AP przypomniała, że turecka opozycja od dawna kwestionuje polityczną niezależność Komisji. Po ogłoszeniu jej decyzji wiceprzewodniczący CHP Onursal Adiguzel napisał na Twitterze, że wygrana z AKP była nielegalna. W następnym tweecie ocenił, że system polityczny pod rządami Erdogana m.in. lekceważy prawo oraz nie jest demokratyczny.

 

W sobotę prezydent zasygnalizował, że opowiada się za powtórzeniem głosowania w Stambule; powiedział, że nad tymi wyborami ciążą podejrzenia o nieprawidłowości, a ponowne przeprowadzenie głosowania pozwoliłoby YSK "oczyścić swoje imię" oraz "ulżyć sumieniom mieszkańców miasta".

 

Nieprawidłowości podczas głosowania

 

AKP i startująca z nią w sojuszu wyborczym Nacjonalistyczna Partia Działania (MHP) składały już wcześniej wnioski o unieważnienie wyniku w Stambule i powtórzenie tam wyborów, argumentując, że podczas głosowania doszło do nieprawidłowości.

 

Podczas rozpatrywania tych wniosków YSK nakazała ponowne przeliczenie głosów w dzielnicach Stambułu. Po zakończeniu przeliczeń Imamoglu pod koniec kwietnia objął stanowisko burmistrza.

 

Również w poniedziałek YSK poinformowała, że odrzuca wniosek AKP o uniemożliwienie startu w wyborach osobom, które zostały zwolnione z pracy po nieudanym puczu wojskowym z 2016 roku.

 

W wyborach samorządowych kandydaci Partii Ludowo-Republikańskiej zdobyli również stanowisko burmistrza Ankary. Wynik głosowania, po 25 latach rządów AKP, został uznany za dotkliwą porażkę Erdogana i jego partii.

rob/luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie