Turcja: strzelanina w lokalu wyborczym. Dwie osoby nie żyją

Świat
Turcja: strzelanina w lokalu wyborczym. Dwie osoby nie żyją
PAP/EPA/SEDAT SUNA
Wybory samorządowe w Turcji. Zdj. ilustracyjne

Dwie osoby zginęły w jednym z lokali wyborczych w mieście Malatya, w trakcie trwających w Turcji wyborów samorządowych. Jeden z uczestników kłótni pomiędzy dwiema grupami, wyjął broń i zastrzelił dwie osoby. Został zatrzymany. Prezydent Recep Tayyip Erdogan potwerdził śmierć tych osób.

Zdarzenie miało miejsce w lokalu wyborczym w okręgu Poturge, ok. godziny 10:30 czasu lokalnego. Rozmowa pomiędzy dwiema grupami osób rozpoczęła się nieopodal urny wyborczej w jednej ze szkół podstawowych. Po chwili dyskusja przerodziła się w walkę, podczas której jeden z jej uczestników wyjął broń palną. W wyniku zdarzenia śmierć poniosły dwie osoby, a sprawca został zatrzymany przez interweniujące siły bezpieczeństwa.

 

Przewodniczący niewielkiej opozycyjnej Partii Szczęścia (SP) Temel Karamollaoglu napisał na Twitterze, że ofiary to obserwatorzy wyborczy z jego ugrupowania, którzy przed śmiercią protestowali przeciwko jawnemu trybowi głosowania.

 

 

Wokół szkoły i okolic zostały podjęte dodatkowe środki ostrożności, aby zapobiec ewentualnym konfliktom. Wszczęto również śledztwo mające na celu wyjaśnienie zdarzenia.

 

Test wizerunkowy Erdogana

 

Wybory samorządowe zwłaszcza w Stambule i Ankarze są szczególnie istotne dla prezydenta Erdogana i jego islamsko-konserwatywnego rządu. Ewentualna przegrana, pozbawiłaby władzy w tych ośrodkach rządzące w nich ugrupowanie polityczne oraz spowodowałaby dla prezydenta dużą stratę wizerunkową.

 

Do udziału w niedzielnych wyborach burmistrzów i innych władz lokalnych uprawnionych jest ok. 57 mln Turków. Głosowanie odbywa się we wszystkich 81 prowincjach państwa. Nad porządkiem w kraju czuwa ponad 550 tys. funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa. Głosowanie zakończy się w godzinach popołudniowych.

rob/ PAP, DHA
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie